Preferovanie dojčenia a nedostatok Fe

Zuzana    20.02.2019, 21:47

Dobrý deň, môj 14 mesačný syn stále preferuje dojčenie pred tuhou stravou. Z krvného testu mu bol zistený nedostatok železa, ktorý má vplyv na jeho častú chorobnosť. Momentálne dobral kvapky Maltofer a kontrolný odber bude o 2 týždne. Na váhe priberal veľmi dobre do 10 mesiacov a potom sa to výrazne zbrzdilo (je aktívný, chodí od 11 mesiacov). Aktuálne na váhe neklesá, málinko priberá. S dojčením prestať nechcem ale trápi ma nedostatok Fe a chorobnosť. Poradíte mi prosím ako to riešiť? Ďakujem za Váš čas.

Milá Zuzana,

vo vašom prípade je pokračovanie v dojčení mimoriadne dôležité práve z dôvodu, že dieťatko má nedostatok železa. Riešením nie je prestať dojčiť, ale zlepšiť dojčenie, zlepšiť jedenie príkrmov (a neochota jesť príkrmy môže súvisieť aj s anémiou a bolo by dobré skontrolovať aj výdatnosť dojčenia, pretože ak bábätko prestalo po 10 mesiaci priberať a súčasne nezje veľa jedla, častou príčinou je práve nedostatočný príjem materského mlieka).

Efekt dojčenia z hľadiska príjmu železa je v tomto smere pozitívny a odstavenie nepomôže tomu, aby vaše dieťatko lepšie jedlo, ako ste mnohé ženy aj zistia, keď obmedzia dojčenie a ich situácia sa významne zhorší. Naopak, dojčenie pomáha vášmu dieťatku v tom, aby získavalo materské mlieko a tým pádom malo výživu, ktorú potrebuje. Obmedzenie dojčenia práve naopak často zhorší chuť skúšať papať a prináša so sebou ďalšie nežiaduce následky: bolestivé dojčenie, časté dojčenie v noci. Bez ohľadu na to, aká je príčina správania vášho dieťatka, dojčenie preňho môže byť v takejto situácii len dobré, pomáha mu získavať životne dôležité živiny a vo všeobecnosti celú situáciu zachraňuje. Nie je príčinou toho, prečo odmieta jesť stravu a odmietnuť dať dieťatku možnosť sa nadojčiť nijako nezvýši jeho chuť do jedla. Ak by išlo o čokoľvek iné, teda keby napr. dieťa bolo ochotné jesť len chlieb a nič iné, nikoho by ani nenapadlo neumožniť mu dať si chlieb, každý by hľadal spôsoby, ako k chlebu pridať aj iné jedlá. Pri dojčení je veľmi typickou nesprávnou radou vziať dieťaťu aspoň to, čo je ochotné jesť – materské mlieko a s tým aj dojčenie. Nehovoriac o tom, že v situácii, kedy dieťa má málo železa, nedáva obmedzenie dojčenia absolútne žiaden zmysel. Pretože dojčenie skutočne nie je príčinou, prečo deti nejedia – ak by to tak bolo, tak dojčené deti ako skupina by mali problém jesť, dokiaľ sú dojčené a to nie je pravda, väčšina detí v tomto veku už začína postupne papať viac jedla a popri tom dobre priberá a prospieva. A navyše: materské mlieko je veľmi dobrým zdrojom železa, železo z materského mlieka sa výborne vstrebáva – až 60 % z materského mlieka sa vstrebe. Na rozdiel od kravského mlieka, kde je síce železa omnoho viac, než v materskom, ale vstrebú sa z neho len 4 %. Z toho vyplýva, že z materského mlieka dieťa získa podstatne viac železa, než z kravského mlieka a z mnohých iných potravín.

Možno by bolo dobré preskúmať príčiny toho, prečo dieťatko nemá chuť jesť iné jedlo, medzi ktoré môže niekedy patriť napríklad:

1) znížená tvorba materského mlieka a nedostatočné množstvo pitia materského mlieka

2) znížená hladiny železa alebo zinku v krvi

Vaše dieťa má diagnostikovanú nízku hladinu železa v krvi. Ak je to na takej úrovni, že je potrebná liečba, liečte svoje dieťatko. Ak ide o stav, ktorý sa ešte dá riešiť zmenou stravy, zamerajte sa na príkrmy bohaté na železo a na výdatný príjem materského mlieka. Je tiež dobré vedieť, že aj keď významne zvýšite príjem železa, efekt na hladinu železa v krvi dieťaťa toto bude mať až neskôr, neprejaví sa to hneď.

3) iné príčiny

Na druhej strane, sú deti, ktoré v tomto veku skutočne jedia len malé množstvo jedla spôsob, ako ich motivovať jesť viac, si vyžaduje veľa tvorivosti a trpezlivosti.

Vaša situácia si pravdepodobne bude vyžadovať dlhší čas a veľa úsilia, kým sa postupne začne meniť. Konkrétny návod, ako postupovať pri tom, aby ste dieťatku pomohli, aby sa postupne naučilo papať rozličné jedlá, pre vás nemáme, ale tu je pár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť:

1) Pokračujte v dojčení, dojčenie nijako neobmedzujte ani dojčenie neodmietajte.

2) Nenúťte ho do jedla. Netlačte na naňho.

3) Začnite tým, že mu budete v prvom rade ponúkať jedlá, ktoré má rado. Z nich vychádzajte, keď sa mu budete snažiť dávať nové jedlá - dávajte mu podobné jedlá ako tie, čo mu už chutia.

4) Mnohé takéto deti nemajú rady, keď sa im do jedla snažíte miešať niečo nové.

5) Dávajte mu čo najviac toho, čo má rado.

6) Skúste postupne vytvárať príležitosti, aby sa mohlo hrať s novým jedlom, chytať ho bez toho, aby ste chceli, aby ho jedla. Takéto deti potrebujú veľa príležitostí na skúmanie jedla a veľa šancí na ochutnanie.

7) Väčšinou nefungujú stratégie typu "vidieť iné deti jesť", "nechať ju vyhladovať", "dať do pusinky niečo, keď sa nedíva", "dávať mu vybrať, že bude jej toto alebo nič" a podobne.

8) Nerozprávajte pred synčekom o tom, že "nechce papať".

9) Väčšinou nefunguje žiadne "podplácanie" darčekmi, hračkami, tanierikmi, sladkosťami.

Vo vašej situácii asi nie je nič horšie, ako sa každý deň budiť s pocitom, že už dnes by ste naozaj mali prísť na to, ako motivovať vášho synčeka jesť. Hoci to znie paradoxne, to, čo vám najviac pomôže, je, ak zmeníte svoje očakávania. Skúste mu dať čas a verte, že postupom času bude jesť to, čo bude potrebovať. Nenúťte ho do jedla (nech by ste vymýšľali akékoľvek inteligentné spôsoby, aby jedla, ak by fungovali, tak už by určite dávno jedol ), nesnažte sa každý deň vymyslieť novú stratégiu. Obrňte sa veľkou trpezlivosťou, ak dieťatko nechudne, tak sa omnoho viac sústreďte na to, aby ste ho spoznávali, zisťovali čo, ako sa cíti, čo mu pomáha. Ak totiž budete každodenne hľadať tú správnu odpoveď, tak čoskoro dospejete do štádia, v ktorom budete mať strach pred každým jedlom, a to vám nepomôže.

Ešte môže byť pre vás zaujímavá informácia ohľadom vášho stravovania v tejto otázke – nie je potrebné robiť žiadne zmeny, pretože hladina železa v materskom mlieku aj pri anemických matkách relatívne konštantná. Nedokážete je znížiť ani navýšiť tým, akú hladinu železa v krvi má matka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Preferovanie dojčenia a nedostatok Fe