Změna chování u 9-ti týdenního miminka

Zdenka    22.02.2019, 08:12

Dobrý den. Máme 9-ti týdenní holčičku, která měla na 4 týdnech 4,55 kg (porodní váha 3,63 kg). Kojení probíhalo bez problémů, laktační poradkyně chválila přisátí. Intervaly mezi kojeními byl kolem 3-3,5 hodin (a obvykle sála kolem 20 minut). V posledních 2 týdnech se ale zkrátily na 1,5-2 hodiny. Malou mám na prsu i 14x denně. Nyní pije 5 minut a usne. Nebo se naopak vzteká a jakmile ji přiblížím k prsu, začne plakat a bít ručičkami. A posledních pár dní si začala strkat ručičky do pusinky s takovou vervou, až z toho někdy i ublinkává. V noci to problém není, spíme společně. Když tyto problémy začaly, myslela jsem, že mám málo mléka, protože stlačování ani střídání prsou nepomáhalo. Malá mi je oba vypila a při dalším kojení (za ty 2 hodiny) bylo zle. Užívala jsem benedikt a senovku, mléka mám podle pocitů v prsou víc, ale kojení se nezměnilo. Poradíte o co by se mohlo jednat a jak s tím pracovat ke spokojenosti nás obou?

Milá Zdeňko,

staršie bábätká sa dojčia inak, než novorodenci a môže sa zmeniť častosť dojčenia, aj dĺžka dojčenia. Toto samo o sebe nepredstavuje žiaden problém. To, čo je znepokojivé a zasluhuje si vyhodnotiť, je to, čo píšete o správaní bábätka na prsníku. Správanie bábätka, ktoré popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Niekedy tieto deti začnú viac grckať, často aj pri dojčení. V noci alebo v polospánku sú tieto prejavy typicky miernejšie.

Odporúčame vám sa skontaktovať s poradkyňou pri dojčení a vyhodnotiť, čo je možné v tejto situácii zlepšiť. Odporúčame vám obrátiť sa na poradkyňu pri dojčení s certifikátom o. z. MAMILA z tohto zoznamu:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Mali by ste spoločne prejsť aj možné dôvody pre zníženie tvorby mlieka. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál. Samotné zvýšenie tvorby mlieka nestačí pre vyriešenie tejto situácie, tento krok musí ísť ruka v ruke s ďalšími úpravami. Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Změna chování u 9-ti týdenního miminka