Dlhšie odlúčenie od bábätka

Eva    22.02.2019, 07:33

Toto je naše 3.dieťatko, predtým som kojila oboch chlapcov 2 roky. Teraz sa však narodil Matúško v 32. týždni a bude dlhodobo hospitalizovaný aj pre jeho diagnózu, má vrodenú vývojovú chybu obličky. Kontakt s ním mi teraz nie je umožnený žiadny. Ako podporiť laktáciu, keď mlieko môžem iba odsávať a nosiť mu? Zatiaľ je to pre mňa 4.deň po cisárskom len trápenie. Ďakujem a robíte úžasnú službu, už veľakrát ste mi poradili.❤️

Milá Eva,

ďakujeme za vaše slová podpory a povzbudenia. V tejto situácii nič nie je stratené a existujú možnosti, ako začať zvyšovať tvorbu mlieka. Každá kvapka mlieka, ktorú podáte svojmu bábätku, bude preňho liekom. A pracovanie na zvýšení tvorby mlieka vám významne pomôže v čase, kedy budete bábätko môcť dojčiť, aby bolo ochotné sa prisávať. Existujú spôsoby, ako rôznymi prostriedkami zvýšiť tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

V tejto oblasti je potrebné kontaktovať poradkyňu pri dojčení, aby ste získali konkrétne odporúčania a rady šité na mieru vašej situácii.

Okrem toho vám ponúkame hrubý náčrt krokov, ktoré bude možné neskôr podniknúť na to, aby bábätko mohlo byť dojčené a tieto kroky prejdite dôkladne s poradkyňou v osobnom kontakte:

a) ak sa bábätko neprisáva/nepije na prsníku, mamička by si mala odstriekavať/odsávať mlieko, a to pravidelne, ideálne 8-krát denne, z toho 1-krát v noci, tak, aby čo do množstva pokrývala potreby svojho bábätka. Ak je potrebné zvýšiť tvorbu mlieka, tak potom môže postupovať podľa návodu na zvýšenie tvorby mlieka. Dostatočná tvorba mlieka bude pre dojčenie kľúčová.

b) pre dojčenie je potrebný dlhodobý kontakt koža na kožu, to znamená bábätko vyzlečené do plienky položené na hruď mamičky, ktorá je tiež vyzlečená na do pol pása. Toto umožní bábätku, aby sa dobre vyspalo a aby malo záujem sa prisávať a dojčiť sa. Zaujímajte sa o túto možnosť hneď, ako to bude čo len trochu možné.

c) pre predčasne narodené bábätká platia rovnaké princípy ako pre akékoľvek iné bábätká: kŕmenie bábätka z fľaše spôsobuje problémy s dojčením rovnako ako používanie cumlíkov. Čo najskôr je preto dobré pokúsiť sa toto zmeniť. Aj pre predčasne narodené bábätko je jednoduchšie piť z prsníka ako piť z fľaše, ale dôvod pre ktorý sa tieto bábätká neprisávajú alebo nepijú dostatočné množstvá mlieka, je rovnaký ako pri všetkých ostatných bábätkách: zmätenie fľašou, nedostatočná pomoc pri dojčení, nedostatočný/neexistujúci kontakt koža na kožu s mamičkou, a pod. Takáto situácia si vyžaduje aktívnu pomoc poradkyne, ktorá má skúsenosti s predčasne narodenými bábätkami.

d) Tieto dva články sa zaoberajú dôležitými aspektmi pre dojčenie predčasne narodeného bábätka: 

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/klokankovanie/

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/predcasniatka/

e) Tieto videá sú takisto dôležité pre pochopenie dojčenia:
 http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Na týchto videách je vidieť ako poznať, či bábätko skutočne dobre papá a pije mlieko. Navyše k videám si mamička môže pozrieť návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Taktiež odporúčame pozrieť si aj fotky správneho prisatia, pretože správne prisatie zvyšuje množstvo mlieka, ktoré bábätko vypije:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Ohľadne prisávania môže pomôcť, keď si prečítate tento návod pre riešenie situácie, keď sa bábätko neprisáva.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dlhšie odlúčenie od bábätka