Problém s dojčením

Lenka    24.02.2019, 12:46

Dobrý deň, potrebovala by som podporiť a hlavne poradiť, čo ďalej. Dcérka má 3 mesiace, žiaľ keď mala 2 mesiace musela byť odo mňa odstavená a kŕmená z fľašky UMom. Hneď, ako bolo možné kojiť, som kojila, ale malej sa prestalo chcieť sať a aj mliečka bolo pomenej. Začala som užívať Benedikt aj Senovku, potom Moringu, začala som dokrmovať cez cievku, malú prikladať tak často, ako sa dalo, v noci spáva na mne, aby sa mohla hocikedy prisať, bo prespí celú noc, no nič sa nezmenilo. Prisatie máme podla laktačnej v poriadku, tak som začala po kojení odsávať, brať Ricinius 5ch, ale stále sme na tom istom. O litroch čajov, nealko ciernom pive,Melte ci Matyšákovi ani radsej nepíšem... Ide o to, ze malá sa pekne prisaje, snaží sa ťahať, niekedy sa behom 5 minút niekedy vóbec spustí mliečko, saje tak 2 minútky, potom sa akoby zase stopne. Pred tým mi takto tieklo mliečko stále počas celého kojenia hocikedy počas dňa. Mala som mlieka na rozdávanie. Už som naozaj v koncoch.... Ďakujem za akúkoľvek radu.

Milá Lenka,

vo vašej situácii vám odporúčame sa stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení z nášho zoznamu. Napíšte nám prosím na emailovú adresu dojcenie@mamila.sk meno poradkyne, s ktorou ste boli v kontakte a aj to, odkiaľ ste. Vo vašej situácii nie je nič stratené, je možné urobiť viaceré kroky pre to, aby ste sa mohli vrátiť k výlučnému dojčeniu a mohli časom prestať dokrmovať umelým mliekom a pre to, aby bolo bábätko spokojnejšie. Všetky tieto kroky sa najúčinnejšie urobia v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení, pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí.  Práve táto úprava dojčenia by mala byť odpoveďou na to, prečo v tejto situácii nemá zmysel odsávať mlieko, pretože ak spoločne s poradkyňou pri dojčení dobre upravíte prisatie bábätka v polohe, ktorá bude podporovať správne hlboké, asymetrické prisatie, ak budete bábätku pomáhať získať všetko dostupné mlieko stláčaním prsníka, vaše bábätko získava všetko dostupné mlieko z prsníka a nebude potrebné po dojčení ešte mlieko odsávať alebo odstriekavať. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Toto by mal byť kľúčový bod pre ďalšie kroky. Pretože, keď budete vedieť vyhodnotiť pitie bábätka, budete vedieť posúdiť, či pri dojčení získalo dostatok mlieka a budete spoločne s poradkyňou môcť urobiť kroky v prípade, že bude potrebné dojčenie zlepšiť, čo z vášho popisu bude potrebné.

Pre zlepšenie dojčenia bude spoločne s poradkyňou dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Vďaka správnej úprave polohy a prisatia bábätka v spolupráci s poradkyňou pri dojčení a stláčaniu prsníka budete môcť prestať odsávať mlieko, pretože pri správnom prisatí a stláčaní prsníka získa bábätko všetko dostupné mlieko a nebude treba odsávať. Bábätko dokáže pri správnom prisatí získať omnoho viac mlieka než vy pri odsávaní. Vďaka týmto krokom dokážete významne zvýšiť príjem mlieka bábätka z prsníka.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Neexistuje fľaška, ktorá by bola podobná prsníku. Dobrá správa je, že pri dokrmovaní, ktoré teraz vaše bábätko potrebuje, je možné sa vyhnúť použitiu fľaše. Žiadna fľaša sa ani približne nepodobá prsníku. Akékoľvek nová, v súčasnosti či budúcnosti vynájdená fľaška, bez ohľadu na to, čo bude reklama tvrdiť, nie je rovnaká ako prsník. Žiadna fľaška nepomáha pri dojčení. Žiadna fľaška bez ohľadu na to, čo o danej fľaške tvrdí marketing, nepodporuje dojčenie. Hoci reklamy na fľašku vždy tvrdia, že konečne prinášajú fľašku, ktorá umožňuje kombinovať dojčenie a kŕmenie z fľašky, je to a vždy bude len reklama, nič viac. Fľaška je fľaška a dojčenie je dojčenie - ide o dve odlišné metódy kŕmenia. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Vo vašej situácii je dôležité vystihnúť zavedenie laktačnej pomôcky ešte pred tým, než sa bábätko začne hnevať na prsníku.

3) Odporúčame vám zvýšiť tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať, pokračujte v užívaní byliniek, ktoré ste spomínali. Ostatné prostriedky, ktoré spomínate, pravdepodobne nemajú veľkú účinnosť, ak nemáte pocit, že zaberajú, môžete ich prestať podávať.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problém s dojčením