Dojčenie a Bigital - liek na hypertenziu

Daniela    11.03.2019, 21:19

Dobrý deň, Mám 10 mesačné bábätko a dlhodobo vysoký tlak. Počas tehotenstva a dojčenia mi boli zmenené lieky a monentálne užívam Dopegyt. Nie som úplne spokojná s týmto liekom, nakoľko tlak mám stále vyšší a neupraví sa to ani zmenou dávkovania Dopegytu. Rada by som sa vrátila k lieku, ktorý som užívala pred tehotenstvom a dobre zaberal. Volá sa Bigital. V príbalovom letáku k tomuto lieku je uvedené: “Ukázalo sa, že amlodipín prechádza v malých množstvách do materského mlieka. Užívanie Bigitalu sa počas dojčenia neodporúča.” Môj internista je takisto názoru, že kvôli tomuto lieku je potrebné dojčenie ukončiť. Ja by som však v dojčení veľmi chcela pokračovať. Viem, že veľa liekov je možné popri dojčení užívať, ale radšej si chcem tento konkrétny overiť a neohroziť bábätko. Preto sa na Vás obraciam s otázkou, či možem užívať Bigital 5mg a pokračovať v dojčení. Dojčím asi 8-10 krát za deň, dcéra dostáva dvakrát denne príkrmy. Korigovane má 7 mesiacov, narodila sa 3 mesiace predčasne. Ďakujem krásne. S pozdravom, Daniela PS: Na Vašej strane som našla číslo účtu, kam možno poslať príspevok, ale nie je vo forme IBAN. Vedeli by ste mi poslať aj IBAN formát? Prevod je potom jednoduchší. Ďakujem ešte raz a želám príjemný deň. D.

Milá Daniela,

pri liečbe vysokého tlaku platí rovnaká zásada, ako pri väčšine iných liekov, to znamená, že do materského mlieka sa dostávajú len veľmi malé množstvá. Prečítajte si k tomu aj tieto informácie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

Lieky na vysoký tlak môžu pochádzať z rôznych skupín liekov a vďaka tomu je vždy možné nájsť tie lieky, ktoré sú pre dojčiacu matku najlepšie z hľadiska dojčenia tak, aby dojčenie bolo pre bábätko bezpečné. Medzi ne patrí napríklad propranolol, labetalol, metoprolol, nifedipín, verapamil, benazepril, príp. captopril, hydralazín či metyldopa (Dopegyt). Ak už má vaše bábätko 10 mesiacov, je preňho bezpečnejšie pokračovať v dojčení pri užívaní tohto lieku.

Môžete sa liečiť (liečba dojčiacich matiek na vysoký krvný tlak je relatívne bežná záležitosť) a zároveň dojčiť. Nemusíte teda obetovať svoje zdravie alebo dojčenie, nemusíte si medzi tými možnosťami vyberať. Môžete dojčiť a robiť kroky potrebné pre vaše zdravie.

Veľmi pekne ďakujeme za vašu podporu! Číslo nášho slovenského účtu v IBAN formáte je: SK4683300000002800344839.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a Bigital - liek na hypertenziu