Antibiotika

Eva    11.03.2019, 21:18

Dobrý den, byl mi zjištěn helicobacter, který se léčí kombinací těchto léků:larytromycin a amoxicilin a tato kombinace antibiotik je doplněna podáváním omeprazolu. Kojím ještě v noci dceru (2 roky), dr říkala, ze budu muset kojení ukončit. Poprosím tedy ještě o odpověď, zda ukončení kojení je u těchto léků opravdu nutné? Děkuji

Milá Evo,

antibiotiká, ktoré myslíte, sú pravdepodobne klaritromycín a amoxicilín. Pri oboch týchto antibiotikách je pre vaše bábätko, aj pre vaše zdravie bezpečnejšie pokračovať v dojčení, do materského mlieka sa dostávajú len veľmi malé množstvá. Prečítajte si k tomu aj tieto informácie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/. Rovnako aj pri omeprazole je bezpečné dojčiť. Pri omeprazole je to o to bezpečnejšie, že aj to veľmi maličké množstvo lieku, ktoré sa do materského mlieka môže dostať, kyselina v žalúdku bábätka okamžite zničí. Takže, bez obáv pokračujte v dojčení a zároveň užívajte omeprazol. Nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste sa počas dojčenia nemohli nechať preliečiť. Odporúčania, ktoré ste dostali, sú problematické, pretože ak sa dojčenie považuje za niekoľkotýždňovú záležitosť, potom sa ľudia nezaoberajú tým, ako skĺbiť dojčenie s čímkoľvek iným a nevedia, že sa to dá. Ukončenie dojčenia sa odporúča jednoducho preto, že dojčenie 2-ročného dieťaťa sa už nepovažuje za dôležité.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok