Slaby prud mlieka

Kristina    14.03.2019, 11:38

Porodila som predcasniatko (34+2) a vzhladom k tomu, ze slo o akutnu sekciu syncek mi nebol prilozeny k prsniku ale rovno siel do incubatora. Dva tyzdne sme boli v nemocnici kde mi nebolo umoznene kojit- iba odsavat- pretoze sme sledovali kolko dietatko vypije, nasadila sa fortyfikacia( ktoru sme ihned po prichode domov spolu s pediatrom zrusili) a nasledne som skusala kojit. Prekonali sme problem s prisavanim ale problem nastane vzdy tak po 5 minutach kojenia, maly sa zacne mrvit a place, taha ma za bradavku, odtahuje sa- uplna hroza a nasledne sa odmieta prisat naspat... a toto trva aj hodinu...vazila som ho vzdy pred a po kojeni, vypije maximalne 30-50 ml co je pre neho malo- teraz ma 8 tyzdnov ( 2 tyzdne korigovaneho veku) a z flase vypije od tych 130-160 ml. zakazdym po kojeni ho musim dokrmit flasou pretoze ma hrozne malo aj ked sa pokusame hodinu a viac aby pil z prsnika. Ked pije z flase narast vahy je okolo 120 g -140 g za tri dni. Ked si odsavam na jeden krat dam tych 120-130 ml ale vidim ze to mlieko ide po kvapkach tak odsavam aj hodinu a viac a pritom beriem senovku a benedikt 3+3x3, nahievam, vinea, 8 litrov vody denne, caje atd.. Chcem sa spytat ako mam zvysit prud a aj tvorbu mlieka tak aby som mohla plnohodnotne kojit bez togo aby som trapila maleho 7-8 krat denne hodinu na prsnikoch.

Milá Kristína,

aj v situácii, kedy ste už pár týždňov dokrmovali fľašou a teraz začína byť táto situácia problematická, je ešte stále možné urobiť viaceré kroky pre návrat k dojčeniu, dokonca možno aj k výlučnému dojčeniu. Všetky tieto kroky sa však robia efektívnejšie v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení, s ktorou  vám odporúčame sa skontaktovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Poradkyňa pri dojčení vám ukáže, ako sa pri dokrmovaní bábätka dá vyhnúť použitiu fľaše. Je to dôležité, pretože používanie fľaše je momentálne hlavnou príčinou, prečo sa bábätko hnevá pri dojčení. Neexistuje fľaška bez ohľadu na jej názov či značku, ktorá by bola podobná prsníku. Žiadna fľaša sa ani približne nepodobá prsníku. Akékoľvek nová, v súčasnosti či budúcnosti vynájdená fľaška, bez ohľadu na to, čo bude reklama tvrdiť, nie je rovnaká ako prsník. Žiadna fľaška nepomáha pri dojčení. Žiadna fľaška bez ohľadu na to, čo o danej fľaške tvrdí marketing, nepodporuje dojčenie. Hoci reklamy na fľašku vždy tvrdia, že konečne prinášajú fľašku, ktorá umožňuje kombinovať dojčenie a kŕmenie z fľašky, je to a vždy bude len reklama, nič viac. Fľaška je fľaška a dojčenie je dojčenie - ide o dve odlišné metódy kŕmenia. Žiadne satie na fľaši ani zďaleka nepripomína pitie z prsníka. Bábätká používajú pri pití z prsníka iné svaly ako pri pití z fľaše. Žiaden cumlík na fľaši sa nepodobá bradavke a žiadna dierka na cumlíku neposkytuje podobný tok mlieka ako z bradavky. Preto sa potom bábätko môže začať hnevať na prsníku, keď sa tok mlieka prestane podobať na ten, ktorý pozná pri pití z fľaše. Riešením je preto prestať používať fľašu a začať vzniknutú situáciu riešiť spoločne s poradkyňou pri dojčení, pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Spoločne s poradkyňou bude potrebné urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Poradkyňa pri dojčení vám ukáže, ako je možné vyhnúť sa použitiu fľaše a ako dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Bábätká nie sú komplikované – ak zažívajú pri pití z fľaše výborný tok mlieka, budú sa hnevať, ak sa prisajú k prsníku a taký tok mlieka nezažijú. Preto je dokrmovanie laktačnou pomôckou vynikajúcou technikou, ako pomôcť bábätko začať získavať na prsníku vynikajúci tok mlieka a pomôcť mu prekonať frustráciu, ktorú teraz pri dojčení zažíva a pre ktorú začína odmietať niektoré dojčenia.

3) Tvorbu mlieka nezvyšuje nahrievanie prsníkov ani pitie veľkého množstva tekutín. Pite len toľko tekutín, koľko sama pre seba potrebujete, aby ste sa necítili smädná. Materské mlieko sa tvorí z krvi a jej zloženie neovplyvníte pitím tekutín. Rovnako je pravdepodobne neúčinné pitie rôznych čajov či nápojov. Pokračujte v užívaní byliniek senovky gréckej a benediktu lekárskeho pre zvýšenie tvorby mlieka.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Slaby prud mlieka