Dojčenie a phibrows

Lucia    19.03.2019, 21:26

7 mesačná dcérka, dojčená od narodenia, posledný mesiac papá príkrmy. Otázka: chcem si dať spraviť phibrows (ručné tetovanie obočia, minerálny pigment ide do vyšších vrstiev pokožky cca 1mm). Dojčenie uvádzajú ako kontraindikáciu: "Pigment precházda aj do mlieka počas laktácie. Po ukončení laktácie nedporučujem tetovať ešte 2 mesiace, kým sa neustália hormóny". Ako to vidíte vy? Naozaj mám radšej počkať, kým prestanem dojčiť? dakujem.

Milá Lucia,

z hľadiska dojčenia sa ženy dozvedajú nesmierne množstvo mýtov a neprávd, ktoré vznikajú z týchto dôvodov:

  1. Nedostatočne je zvážená dôležitosť dojčenia pre zdravie bábätka a pre zdravie mamičky ako aj to, že dieťa má potenciál byť dojčené niekoľko rokov. Väčšinou sa dojčenie považuje za krátkodobú, prechodnú záležitosť niekoľkých mesiacov, z čoho vyplýva aj logika, na základe ktorej sa mamičkách de facto odporúča „nič počas dojčenia neriešte, všetko odložte až na dobu, keď prestanete dojčiť“, prípadne „ak chcete čokoľvek robiť, radšej dieťa odstavte“.
  2. Dojčenie sa považuje za jednoducho „ukončiteľné“, za „vynechateľné“ po určitej dobe, keď je už dieťatko väčšie, sa o jeho dôležitosti vôbec neuvažuje, a preto sa mylne zdá jednoduché povedať mamičkám, aby skrátka tých pár týždňov ešte počkali. Lenže dojčenie môže trvať celé roky.
  3. Keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša, často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach.
  4. Vo všeobecnosti sa rady o dojčení riadia princípom „čo keby“ a radšej „pre istotu“ zakazujú všetko, čo môže k normálnemu životu s dojčeným dieťaťom patriť - od cvičenia a chudnutia cez normálnu stravu a liečbu matky, ktorá to potrebuje, až po kávu.
  5. Nezvažujú sa dôsledky rád ohľadne odstavenia, ktoré pre mnohé mamičky znamenajú, že nebudú dojčiť tak dlho, ako by inak dojčili, pretože túžia po tom, aby mohli urobiť to, čo počas dojčenia „majú zakázané“. Ak mamičky prestanú dojčiť, prináša to riziká nielen pre ich deti, ale aj pre ich vlastné zdravie - a toto je fakt, o ktorom sa hovorí a uvažuje len veľmi málo.

Ak sa matka chce nechať tetovať, neexistuje z hľadiska dojčenia jediný dôvod, prečo by nemohla tetovanie podstúpiť. Odporúčania, ktoré ste dostali, sú založené na predstavách o tom, ako dojčenie funguje, bez jedinej vedomosti o tom, ako naozaj dojčenie funguje. Napríklad z hormonálneho hľadiska jediný hormón, ktorý súvisí s tvorbou mlieka, je prolaktín a 7 mesiacov po pôrode máte jeho hladiny podobné tým, aké majú ženy, ktoré nedojčia. Nehovoriac o tom, že pri tetovaní nemusíte čakať na žiadne „ustálenie“ hormónov.

Aby sa pigment z tetovania mohol dostať do materského mlieka, musí sa najskôr dostať do krvi. A tam sa nedostáva, tetovanie ostáva v mieste, kde je aplikované. Ak by sa dostával pigment do krvi, na to, aby predstavoval hrozbu pre bábätko, by ste ho museli mať v krvi také množstvo, že by v prvom rade ohrozoval vaše zdravie.

Odporúčania, ktoré ste dostali, sú prostým alibizmom bez jediných vedeckých podkladov, pretože sa zdá byť jednoduchšie povedať, že máte počkať. Z hľadiska dojčenia neexistuje jediný dôvod, pre ktorý by ste sa nemohli  nechať tetovať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a phibrows