Dieťa odmieta prsník

Veronika    26.03.2019, 09:40

Dobrý deň. Moja takmer 9-mesačná dcérka už akosi odmieta prsník. Jednoducho zahryzne a je po dojčení. Horšie je, že ešte len ako ju chcem nakŕmiť ma pohryzie. A keďže má už 6 zubov, je to bolestivé. Takže ráno po zobudení a aj večer dávame UM. Papá už prikrmy, takže cez deň je to v pohode, ale však mi to tak trochu chýba

Milá Veronika,

táto situácia sa v ničom nelíši od situácie, kedy odmieta dojčenie napríklad 3-mesačné bábätko. Správanie bábätiek, ktoré pozorujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Od prirodzeného odstavenia, ktoré nastáva omnoho neskôr, sa toto správanie okrem iného líši aj tým, že dieťatko väčšinou nie je úplne spokojné s tým, že sa nedojčí - cez deň sa môže dieťatko správať relatívne pohodovo, ale v kritických okamihoch (zaspávanie, bolesť pri spadnutí, únava, atď.) môže byť oveľa nespokojnejšie, pretože by dojčenie potrebovalo, ale zároveň ho odmieta. Často sa táto situácia spája s hryzením pri dojčení.

V tejto situácii je dôležité byť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Pri osobnej konzultácii by ste mohli spoločne vyhodnotiť, ako vyzerala situácia v predchádzajúcich týždňoch a mesiacoch a pokúsiť sa odhaliť príčinu, pre ktorú teraz bábätko dojčenie odmieta. Dobrá tvorba mlieka sa nestratí zo dňa na deň. Hryzenie pri dojčení často súvisí so znižujúcou sa tvorbou mlieka. Najčastejšie ide o kombináciu faktorov, ktoré v minulosti spôsobovali postupné pomalé znižovanie tvorby mlieka. Prečítajte si zatiaľ tento článok, možno v ňom nájdete niektoré faktory, ktoré budete vedieť identifikovať pre svoju situáciu:

http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

Z vášho popisu sa zdá, že jednou z hlavných príčin je zníženie počtu dojčení a podávanie veľkého množstva príkrmov na úkor dojčenia. Umelé mlieko takisto znižuje príjem materského mlieka a ak sa umelé mlieko podáva fľašou, ovplyvňuje to aj spôsob, akým sa bábätko prisáva k prsníku a bábätko následne získava ešte menej mlieka z prsníka. Umelé mlieko nie je v tejto situácii potrebné podávať a to ani v prípade, že by išlo o nedojčené dieťa, ktoré sa už dojčiť nebude. Prečítajte si tento materiál:

https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/pokracovacie-mlieka/

v ktorom WHO vysvetľuje, že podávanie umelého mlieka po 6 mesiaci je zbytočné a škodlivé. Nedojčené dieťa má po 6 mesiaci dostávať zdravú, čerstvú a pestrú stravu.

Skontaktujte sa preto s poradkyňou pri dojčení, aby ste mohli odhaliť ďalšie prípadné príčiny vzniku tejto situácie a medzičasom spoločne s poradkyňou môžete začať robiť kroky, ktoré pomôžu, aby sa dieťatko k dojčeniu vrátilo:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/strajk/

Odporúčame vám použiť postupy uvedené v materiály o štrajku a je vysoko pravdepodobné, že sa opäť všetko vráti do pôvodných koľají a dieťatko sa začne znovu dojčiť.

Vylúčte dôvody, pre ktoré sa mohla tvorba mlieka znížiť (príliš rýchle zavádzanie veľkého množstva príkrmov, ktoré znížilo tvorbu mlieka, používanie fľašky, cumlíka a pod.). Tekutiny dieťatku dávajte z obyčajného poháriky (bez náustkov a pod. - pohárik s náustkom je len iný typ fľaše). Používanie fľaše nie je potrebné a spôsobuje problémy s dojčením a to aj ak sa fľaša začne používať pri staršom dieťati.

Okrem toho využívajte kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospatý v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie. Ak udržíte tvorbu mlieka, máte šancu, že po pár dňoch sa dieťatko bude opäť dojčiť tak ako predtým. Momentálne sa nemusíte obávať, že by mu z hľadiska výživy niečo chýbalo, obzvlášť, ak sa k dojčeniu vráti.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dieťa odmieta prsník