Zápal prsníka v tehotenstve

Katarína    27.03.2019, 20:50

Dobrý deň, som v 23. týždni tehotenstva. Dojčila som dcérku (3r) a približne v 15. týždni sa mlieko stratilo. Vtedy sa dcérka rozhodla, že sa už nebude dojčiť a počká si, keď sa mlieko po pôrode znovu obnoví. To, že sa prestala prisávať mi vyhovovalo, nakoľko mám veľmi citlivé bradavky. Ľaví prsník mám však momentálne oveľa tvrdší než pravý. Navyše sa na ňom objavil červený fľak, ktorý pobolieva a prsník občas akoby svrbel. Skúšala som odsávať, ale nič z prsníka nejde. Daný prsník som mala raz zapálený počas dojčenia, ale ľahko som tým podľa Vašich rád prešla. Momentálne si však neviem rady nakoľko som tehotná - nedojčím a neviem ako uvoľniť mliekovody. Potrebovala by som radu, ako predísť rozsiahlejšiemu zápalu. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Milá Katarína,

je možné, že toto, čo opisujete, je spôsobené tým, že sa v prsníku nazbieralo mlieko, ktoré sa dojčením neodoberalo tak, ako dovtedy, a že sa upchal mliekovod. Upchatý mliekovod môžu sprevádzať prejavy začervenalej pokožky a aj hrčky v prsníku. Skúste si prsník prehmatať, aby ste zistili, či máte niektorú časť prsníka tvrdšiu alebo či v ňom máte hrčku.

Ak by ste vyhmatali hrčku, skúste prsník mierne nahriať, jemne ho v časti prsníka čo najbližšie k bradavke rozmasírovať a prsník odstriekaním trochu uvoľniť. Je možné, že ručné odstriekanie vám pôjde lepšie ako odsávanie. Tu je inštruktážne video o tom, ako sa môžete pokúsiť prsník odstriekať: 

https://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/#F

Ak sa vám prsník nepodarí odstriekať, skúste pár dní počkať, je vysoko pravdepodobné, že sa situácia zlepší a mliekovod sa uvoľní aj sám od seba a mlieko sa v prsníku vstrebe. 

Ak by sa situácia nezlepšovala, ak by začervenanie bolo rozsiahlejšie, hrčka v prsníku by pretrvávala alebo by ste mali teplotu, tak navštívte svojho gynekológa. Ak máte pochybnosti už teraz, tak choďte za gynekológom bez ďalšieho čakania.

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zápal prsníka v tehotenstve