Zlatý stafylokok

Andrea    26.03.2019, 09:56

Dobrý večer, prosím vás mám problémy s dojčením už odvtedy ako sa mi 27.februara narodila dcérka. So zápalom prsníka som bola prvýkrát na pohotovosti 5.marca (dostala som oxytocin), prešlo mi to z ľavého prsníka do pravého a naslepo mi boli 8.marca nasadené antibiotika. Bolesť však neprechadzala, antibiotika nezabrali, na bradavke som mala stále ranku (hpa lansinoh, ialuset, calciovanmast, bepanthen - nič nepomohlo, 4anku mam stále) dva dni po vybratí antibiotík som zniva dostala 40 teploty, zimnicu, a bolesť ľavého prsníka, brali stery. A zistili mi zlatého stafylokoka. Teraz od piatku mam ďalšie antibiotika zinnat, a dnes znova z bolesť prsníka, zimnica a teploty do 38. Ja už neviem čo robiť, používam kapuste listy, nahrievam prsník lampou,... Prestať z toho prsníka kojiť, iba sa odsavat? Aby sa mi aj ta ranka zahojila alebo co? Dokedy sa to bude opakovať? Ďakujem

Milá Andrea,

vo vašej situácii existujú účinné postupy, ako túto situáciu zlepšiť a začať riešiť. Ak to, že máte zlatého stafylokoka bolo zistené z kultivácie z bradavky alebo z materského mlieka – to, že ster preukázal na prsníku stafylokoka, ešte nemusí znamenať, že toto je súčasťou vašich ťažkostí a že si to vyžaduje liečbu celkovými antibiotikami. Zlatý stafylokok môže byť súčasťou normálnej flóry a je bežné, že materské mlieko zlatého stafylokoka obsahuje, a najmä - to nie je dôvodom na to, aby ste robili akékoľvek opatrenia ohľadom dojčenia. Je vysoko nepravdepodobné, aby ste mali viacnásobne za sebou zápal prsníka a to, že vám nezaberajú antibiotiká, ktoré ste dostali, toto len potvrdzujú. To, čo popisujete, vysoko pravdepodobne nie je zápal prsníka, ale opakujúce sa zablokované mliekovody (a preto nie je potrebná antibiotická liečba, nehovoriac o „liečbe“ oxytocínom, ktorý nemá potenciál pomôcť ani pri zablokovanom mliekovode, ani pri zápale prsníka a vzhľadom na zásadné riziká pre dojčenie spočívajúce v dlhodobom znížení tvorby mlieka sa snažte tejto liečbe v budúcnosti pri dojčení vyhnúť) a je to dôvod pre konzultáciu s poradkyňou pri dojčení osobne.

Zablokované mliekovody sa typicky samy vyriešia do 48 hodín, aj bez akejkoľvek liečby, a to napriek tomu, že ich príznaky sa zápalu prsníka dosť podobajú: niekedy sú sprevádzané horúčkou, často vysokou, bolesťou prsníka, hrčkou v prsníku, začerveným miestom na koži. Na väčšinu vašich otázok vám v tomto smere dá odpoveď náš materiál o zablokovaných mliekovodoch:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/zapal-prsnikov/

Začnite okrem iného užívať lecitín v dávke 1200mg 4xdenne. Je tiež dobré vedieť, že opakované zablokované mliekovody majú tendenciu sa s časom zlepšovať a ich frekvencia klesá. Súčasťou liečenie zablokovaných mliekovodov je aj snaha o odpočinok a spánok - skúste poprosiť rodinu, aby vám pomohli s varením, prebaľovaním či inými prácami, aby ste pár dní mohli len ležať s bábätkom v posteli, dojčiť ho a spať. Okrem toho - kľúčové je správne prisatie, aby sa odstránila príčina toho, čo sa deje a tou je nesprávne prisatie bábätka. A skontrolovanie, či vaše bábätko nemá prirastenú uzdičku pod jazykom.

Spolu s poradkyňou by ste mali podniknúť tieto opatrenia:

Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Naučte sa, ako stláčaním prsníka zlepšiť vyprázdňovanie prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

Jedným z dôvodov pre osobnú konzultáciu je to, že vaša situácia sa môže zlepšiť primárne zlepšením vyprázdňovania prsníka (čo zahŕňa zlepšenie polohy a prisatia a tieto body nie je jednoduché naučiť sa správne robiť prostredníctvom internetu) a predchádzaním tomuto stavu. Opakujúce sa zablokované mliekovody niekedy môžu súvisieť s infekciou bradaviek a z vášho popisu toto je váš prípad. Pre liečbu bradaviek sa doteraz vo vašom prípade používali neúčinné prostriedky a dokonca prostriedky, ktoré majú potenciál situáciu ešte zhoršiť (lanolín). Spoločne s poradkyňou pri dojčení preto bude dôležité nastaviť účinnú liečbu, ktorú spoločne nastavíte s poradkyňou pri dojčení v osobnom kontakte.

Medzičasom vám odporúčame využiť tieto opatrenia, ktoré by vám mohli pomôcť:

a) môže vám pomôcť, ak by ste zablokované miesto masírovali opačnou stranou elektrickej kefky

b) skúste mliekovod zahriať a masírovať ešte predtým, než sa situácia rozvinie do úplne zablokovaného mliekovodu. Nechlaďte prsníky (v tejto súvislosti nepoužívajte napríklad vínové alebo tvarohové zábaly, ktoré situáciu nijako neriešia, jediné, čo poskytujú, je subjektívny pocit úľavy pri chladivom obklade, avšak chlad zhoršuje liečbu a môže spôsobovať chronické opakovanie týchto problémov).

e) skúste spoločne s poradkyňou zistiť, či ešte nie sú nejaké konkrétne veci, ktoré u vás zablokovanie mliekovodu sprevádzajú/spôsobujú

f) jeden faktor, ktorý okrem iného súvisí so zablokovanými mliekovodmi, je váš odpočinok. Skúste poprosiť rodinu, aby vám pomohli s varením, prebaľovaním či inými prácami, aby ste pár dní mohli len ležať s dieťaťom v posteli, dojčiť ho a spať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zlatý stafylokok