Frovatriptan pri dojceni

Michaela    27.03.2019, 21:02

Dobry den, dojcim 4,5 rocne dieta, ktore si viac menej len sem tam cucne. Momentalne beriem akutne na migreny naratriptan ale chcela by som neurologa poprosit o frovatriptan, lebo ten prvy mi nevyhovuje. Frovatriptan ma ovela dlhsi cas odburania (26hodin). Mozem ho napriek tomu brat?

Milá Michaela,

frovatriptán môžete popri dojčení svojej 4,5-ročného dieťatka užívať. Eliminačný polčas nie je pri rozhodovaní sa o užívaní liekov počas dojčenia jediný údaj. To, čo je podstatné, sú farmakokinetické vlastnosti lieku ako takého v kombináciou so znalosťami o dojčení a materskom mlieko a jeho vlastnostiach. Dlhší eliminačný polčas je z hľadiska riešenia migrén dobrá vlastnosť, a z pohľadu dojčenia má tento liek okrem iného viacero dobrých vlastností, medzi inými aj to, že má nízku biologickú dostupnosť, čo znamená, že sa len veľmi nízke percento z neho vstrebáva do krvi matky a tým pádom nevstrebaná časť nie je k dispozícií na to, aby sa mohla dostať do materského mlieka. A navyše k tomu z nízkej biologickej dostupnosti ako aj iných vlastností frovatriptánu vyplýva, že jeho množstvo v krvi je mikroskopické - počíta sa v nanogramoch, a následne teraz množstvo v materskom mlieku bude zanedbateľné, a tým pádom nie je problém pri užívaní frovatriptánu pokračovať v dojčení.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Frovatriptan pri dojceni