Frakciované dojčenie

Mária    28.03.2019, 21:59

Mám 2 mesačné dieťa. Dojčim aj dokrmujem (NutrilonAR). Dcéra má virózu a lekár odporučil frakciované dojčenie. Môžete mi prosím poradiť v akých intervaloch mám dieťa dojčiť?

Milá Mária,

neexistuje jediný dôvod, pre ktorý by ste mali robiť akékoľvek opatrenia ohľadom dojčenia, či už ide o zdravé dieťa alebo dieťa, ktoré má práve virózu.

Z pohľadu dojčenia je kľúčové dojčenie podľa potrieb bábätka, bez intervalov či časovania a Svetová zdravotnícka organizácia zdôrazňuje, že toto je jedna z podmienok úspešného dojčenia. Akékoľvek obmedzovania v dojčení ohrozujú dojčenie z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska.

A choré bábätko potrebuje dojčenie ešte viac. Nech má vaše dieťatko akúkoľvek chorobu spôsobenú akýmkoľvek patogénom, to najnevhodnejšie, čo sa dá v tej situácii navrhnúť, je obmedzovať dojčenie. Dojčenie poskytne bábätku úľavu od bolesti či nepohody, reguluje jeho telesnú teplotu a pomáha mu uzdraviť sa.

Materské mlieko poskytuje dojčenému bábätku mnohé imunitné látky a faktory, ktoré ho pred ochorením chránia, a aj keď náhodou ochorie, tak mu materské mlieko pomôže, aby ochorenie malo miernejší priebeh. Vďaka dojčeniu zvládnu bábätká i staršie deti ochorenie lepšie, väčšinou ochorenia trvajú kratšie a majú ľahší priebeh. Vo všeobecnosti - najhorší čas akékoľvek zásahy do dojčenia je čas, keď sú matka či dieťa choré. V takom prípade to totiž znamená odobrať dieťaťu protilátky, imunitné faktory a iné látky, ktorými mu dojčenie pomáha zostať zdravým alebo urýchľuje uzdravenie. Nehovoriac o tom, že ľudia, ktorí odporúčajú akékoľvek intervaly pre dojčenie, nemajú predstavu, čo vlastne dieťaťu dojčenie poskytuje. Že dojčenie je dôležité aj pre upokojenie bábätka, pre jeho zaspatie, udržanie v spánku a toto všetko je pri chorom bábätku ťažšie.

Dojčenie podľa potrieb dieťaťa pomôže bábätku v tejto náročnej situácii menej plakať, a tým pádom zažívať menej stresu (ktorý oslabuje imunitu) a matke pomôže v jednoduchšej starostlivosti o bábätko, ktoré býva počas choroby nervózne a plačlivé. Neobmedzujte teda dojčenie žiadnym spôsobom.

Okrem toho je pre vás dôležité vedieť, že existujú kroky, ako zvýšiť tvorbu materského mlieka, zvýšiť príjem materského mlieka zo strany bábätka a tak odstrániť dokrmovanie umelým mliekom a do času, kým je dokrmovanie umelým mliekom potrebné, je možné dokrmovať spôsobom, ktorým sa dá nahradiť používanie fľaše:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Dokrmovanie priamo na prsníku je dôležité aj preto, aby bábätko nezačalo postupne prsník odmietať, čo sa často pri dokrmovaní fľašou deje. Odporúčame vám skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Spoločne s poradkyňou potom môžete prejsť tieto oblasti, v ktorých sa dá zvýšiť príjem materského mlieka zo strany bábätka:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Frakciované dojčenie