Chrasticky z kojenia

Jana    30.03.2019, 17:20

Dobrý deň, mám 4dnove bábätko a pekne sa kojime, mliecka mám dosť, malá sa prisava a papá, avšak spravili sa mi chrasty na bradavkách a pri kojeni krvácajú, bolesť je znesitelna ale mám obavu či nemôže uškodiť malej keď spapa aj krv s mlieckom. Môžem ju ďalej kojit bez obáv alebo si najprv chrasty vyliečiť ? A ako najúčinnejšie sa ich môžem zbaviť ? Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď :)

Milá Jana,

samotná krv v mlieku bábätku nevadí, môžete pokračovať v dojčení. Je však potrebné odstrániť príčinu krvácania a poškodenia bradaviek. Potrebujete čo najskôr odbornú pomoc poradkyne pri dojčení, pretože kľúčom k vyriešeniu tejto situácie je úprava polohy a prisatia, ktorá dokáže urobiť veľmi veľa:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Bolesti a rany na bradavkách, ktoré popisujete nie sú normálnou súčasťou dojčenia a treba ich rýchlo riešiť. Časť zlepšenia istotne spočíva v správnej polohe a správnom prisávaní bábätka. A poloha a prisávanie sa najlepšie zlepšujú v priamom kontakte, pretože môže ísť o drobné nepostihnuteľné detaily, ktorú môžu znamenať veľmi veľa. Jednou z ďalších príčin bolestivých bradaviek môže byť prirastená uzdička po jazykom bábätka - toto treba skontrolovať niekým skúseným (napríklad laktačnou poradkyňou), kto toto dokáže diagnostikovať. 
Ako postupovať?
1) Dojčite bábätko aj na naďalej. Ak by ste ho prestali dojčiť, tak by sa v konečnom dôsledku mohla celá situácia zhoršiť, nie zlepšiť.
2) Bolesti a ragádam treba pomôcť popritom, ako ďalej dojčíte.
3) Nechávajte prsníky čo najviac na vzduchu.
4) Potrebujete zabezpečiť maximálne dobré prisatie, toto odstrániť veľkú časť bolesti.
5) Ak by ste prechodne - do doby, kým sa stretneme s laktačnou poradkyňou - potrebovali riešiť bolesť, aby ste dokázali ďalej dojčiť, môžete užiť napríklad ibuprofen v dávke bežnej pre dospelého človeka, aj opakovane počas celého dňa.
6) Tieto opatrenia by mali pomôcť tomu, aby ste vládali pokračovať v dojčení, kým sa stretnete s poradkyňou a situácia sa začne zlepšovať. Odsávanie v tejto situácii môže situáciu zhoršovať, navyše, ak by ste odsaté mlieko podávali bábätku fľašou, po návrate k dojčeniu môže poškodiť bradavky ešte výraznejšie. Nemá zmysel prerušovať dojčenie.

Potrebujete radikálne začať liečiť bradavky, toto s vami prejde poradkyňa pri dojčení osobne. Okrem toho potrebujete spoločne s poradkyňou urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Chrasticky z kojenia