Stolica pri zavádzaní prvých príkrmov

Linda    02.04.2019, 12:30

Dobrý deň, rada by som si overila, či je všetko správne. Bábätko má 6 mesiacov. Už 5. deň podávame prvé príkrmy, dovtedy bolo len dojčené. Stolicu sme mávali tak každé 3-4 dni. Očakávala som však zmenu, no nijaká nenastala. Dojčenie som neobmedzila, stále sa dojčíme na požiadanie a aj aktívne ponúkam. No stolica už 4 dni nebola, a to aj napriek príkrmom. Črievka sú priechodné, vetry odchádzajú. Je to v poriadku? Ako má vlastne teraz vyzerať kakanie bábätka?

Milá Linda,

vaše bábätko počas výlučného dojčenia mávalo stolicu každé 3 – 4 dni a nezmenilo sa to po zavedení príkrmov. Príkrmy pritom väčšinou nemajú potenciál stolicu zmäkčiť a urýchliť jej vylúčenie. Väčšinou majú práve opačný efekt. Preto je možné očakávať, že bábätko môže mať ešte dlhší interval medzi vylúčením stolice. Dojčené deti nemávajú problém s vyprázdňovaním, stolica z materského mlieka je za všetkých normálnych okolností riedka a nie formovaná. Ak nastane zmena príkrmami, vo väčšine prípadov je potrebné zmeniť skladbu príkrmov. Vzhľadom na vek bábätka sa na pár dní vráťte k výlučnému dojčeniu bez príkrmov. Tým sa stolica zlepší (v zmysle bude redšia). Potom môžete znovu začať s príkrmami a začať s inou skladbou príkrmov - teda s potravinami, ktoré nespôsobujú zápchu a popri tom pokračujte v dojčení podľa potrieb bábätka tak často, ako to ono potrebuje.

Vo všeobecnosti môžete urobiť nasledovné opatrenia:

- skúste zabezpečiť, aby malo bábätko dostatočný príjem materského mlieka (ak je to potrebné, nechajte si poradkyňou pri dojčení skontrolovať pitie bábätka na prsníku - niekedy totiž po zavedení príkrmov poklesne tvorba mlieka a nižší príjem materského mlieka spolu s nižším príjmom tekutín môže byť súčasťou problému)

- vo všeobecnosti zabezpečte dostatočný príjem tekutín, nemusí to byť len voda v poháriku, ale napríklad aj redšie príkrmy či polievky

- zaraďte do stravy bábätka pomleté ľanové semienko, ktoré mu môžete sypať prakticky do každého jedla, toto výrazne pomáha

- sušené slivky či slivková šťava majú tiež priaznivý účinok

- vyhýbajte sa veľkému množstvo potravín, ktoré majú tendenciu stolicu zahusťovaťVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Stolica pri zavádzaní prvých príkrmov