Spoločne spanie - ruším babatko?

Martina    10.04.2019, 22:27

Dobrý deň prajem, Už pár noci pozorujem u mojej dcérky (15-mesačná, od narodenia spíme spoločne, dojcena na požiadanie, bez cumlíka, bez fľašky,...) zaujímavý jav a síce, mám pocit, že ju svojou prítomnosťou v posteli v noci ruším. Ide o to, že vecer, keď ju uložím o 20:00 na nocny spánok, zhruba 2-3 hodinky spinka sama v našej manželskej zabezpečenej posteli, okolo 23:00 si k nej idem ľahnúť aj ja. Počas týchto 2-3 hodín sa zvykne iba 1-2xprebudit, to k nej vždy prídem a dojčením opäť relatívne rýchlo pomôžem opäť zaspať. Avsak akonáhle si k nej o 23:00 ľahnem, od tohto momentu sa začne dcérka prehadzovat, mrnčať, nariekať akoby zo sna a častokrát to trvá celu noc, potrebuje sa často dojčiť. Podobná situácia nastáva ráno, keď ja vstanem zhruba o hodinu skôr ako dcérka, a počas tejto hodiny má viac-menej pokojný spánok bez budenia, mrncania apod... spoločného spánku sa nechcem vzdať, ale vŕta mi v hlave otázka, či svojou prítomnosťou dcérke nenarusam spánok a či by radšej nemala spinkať sama v postieľke. Nikde som podobny problém diskutovaný nenašla. Vopred ďakujem za Vás názor a pripadne rady. Martina

Milá Martina,

dojčenie a spoločné spanie sa evolučne vyvíjali v spoločnom kontexte - dojčenie prebiehalo počas spoločného spania a spoločné spanie zjednodušovalo a uľahčovalo nočné dojčenie a starostlivosť. Spoločné spanie spojené s dojčením zároveň udržiava tvorbu mlieka a vo všeobecnosti dojčenie trvá dovtedy, pokým trvá spoločné spanie (samozrejme existujú aj výnimky, ale táto korelácia je pomerne silná - typicky je nočné dojčenie až posledné dojčenie, ktoré dieťa prestane potrebovať v procese odstavovania). 

Je pomerne typické, že pri dojčených deťoch v tomto veku väčšina detí spí lepšie zo začiatku noci (a to bez ohľadu na to, či v tejto časti noci spia samy alebo s matkou). Potom sa deti väčšinou budia častejšie a niekedy sa k ránu budia veľmi často a niekedy sa im podarí mať ešte jeden dlhší úsek ako posledný úsek pred ranným vstávaním. To, čo opisujete, nie je teda neobvyklý vzorec. Je ťažké predvídať, či by sa tento vzorec zmenil, ak by ste s dieťatkom nespali. Čo by sa však určite zmenilo je príjem mlieka, ktorý môže v noci predstavovať významnú časť celkového príjmu aj v tomto veku. Okrem toho, dieťa od matky v noci aj v tomto veku dostáva pri spoločnom spaní významné podnety v podobe jej dýchania, srdcovej činnosti a celkovej blízkosti, čo je preň dôležité pre budovanie základnej dôvery, pre istotu, že noc je bezpečná, pre dostatok fyzického kontaktu, pre elimináciu stresu, nočných desoch, neistoty a podobne. 

Nočné dojčenie, spoločné spanie a nočnú starostlivosť, ktorú dcérke poskytujete, môžete považovať za jednu z najlepších investícií do fyzického aj duševného zdravia svojej dcérky do budúcnosti. Svojou prítomnosťou počas spoločného spania jej dávate istotu a pomáhate jej prechádzať z jedného spánkového cyklu do druhého. Toto je jedna z funkcií dojčenia. 

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Spoločne spanie - ruším babatko?