Velky plac pred aj po papani, odgrgnutie

Petra    08.04.2019, 08:38

Mam skoro 4tyzdnoveho synceka, je iba kojeny. Prsniky striedam, odstrekujem mlieko iba pocas noci kedy sa mi viac plnia a tvrdnu, cez den take problemy nemam. V poslednom tyzdni zacal syncek velmi plakat po dojceni, co mi automaticky prislo ze ide o koliku. Neskor sme odpozorovali, ze place aj pred papanim no ked mu ponuknem prsnik tak odmieta, najprv vyzera ze sa chce prisat a otvori usta ako keby hladal prsnik no nie a nie privriet ustocka aby si ho chytil a zacal pit. Kope pritom nozickami, stiska ruky v päst a zacne velmi silno plakat az sme s jedenim skoncili. Potom nevieme plac velmi dlho ukludnit. Ma skoro rovnako vela pokakanych plienok ako pocikanych. Taktiez trva dlho kym si odgrgne, alebo po polhodine od pitia v noci ked uz spi sa zobudi s mrncanin ze mu zasa treba odgrgnut. Pouzivame aj vyvyseny refluxny vankus no nemam pocit ze pomaha. Je velmi slaby spac, cez den je hore aj 3 hodiny doobedu aj poobede pocas ktorych si ho aj 2-3krat prilozim no 2 z 3 pokusov skonci tym velkym placom. Myslite ze problem moze byt v zlej technike dojcenia?Dakujem za radu.

Milá Petra,

správanie bábätka, ktoré popisujete,  vysoko pravdepodobne súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Týmto prejavom často predchádzajú stavy, ktoré sa označia ako kolika alebo bolesti bruška, ktoré sú ale často už prvým príznakom toho, že bábätko zažíva na prsníku nedostatočný tok mlieka.

Bábätko môže v tejto situácii ešte stále priberať a dokonca sa táto situácia typicky stáva bábätkám, ktoré ešte nedávno priberali vynikajúco. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú mamičky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka. Je typické, že toto správanie je menej vypuklé v čase, kedy je bábätko v polospánku, najmä v noci a vypuklejšie počas dňa, najmä večer, kedy bývajú bábätká už veľmi unavené a predráždené. Typické je tiež, že tieto deti pri nespokojnom správaní na prsníku začnú grckať. Odporúčame vám, aby ste požiadali laktačnú poradkyňu vo svojom okolí o osobnú návštevu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste tieto príznaky vedeli spoločne s poradkyňou sledovať s pozorovaním dojčenia a vyhodnotením pitia a správania. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia. A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka a zvýšte stláčaním tok mlieka priamo pri dojčení – stláčajte prsník hneď po prisatí bábätka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Velky plac pred aj po papani, odgrgnutie