Dojčenie a AD

Kajina    10.04.2019, 15:26

Dobrý deň, užívam celé tehotenstvo AD Citalopram 20mg, moj psychiater s dojčením nesúhlasi z dôvodu, že by sa mohla objaviť popôrodna depresia, môže sa depresia objaviť aj keď budem užívať antidepresíva a zároveň dojčiť? Ďakujem.

Milá Kajina,

z hľadiska dojčenia nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste nemohli dostávať po pôrode potrebnú liečbu. Pre vás, aj pre vaše bábätko bude bezpečnejšie, ak budete popri potrebnej liečbe dojčiť. Z vašej otázky sa zdá, že psychiater vás informoval, že dojčenie spôsobuje vznik popôrodnej depresie. Pritom by nič nemohlo byť ďalej od pravdy. Dokonca už aj v modernej psychiatrii sa vie, že kedysi nesprávne používaný pojem „laktačná psychóza“ sa má nahrádzať termínom „akútna psychóza“, pretože s dojčením jej vznik nijako nesúvisí. Z pohľadu depresie má práve dojčenie mimoriadne cenný ochranný efekt a aj preto by ste mali po pôrode dojčiť a pokračovať v dojčení. Netrápte sa bez liekov a nepodstupujte zbytočné riziká nedojčenia, ktoré sa týkajú vás, aj vášho dieťaťa. Dojčenie je pre vaše bábätko veľmi dôležité obzvlášť v situácii, keď máte takúto diagnózu. 

Uvažujte aj o tomto: Tento liek užívate aj teraz, keď ste tehotná - toto je pre bábätko oveľa zraniteľnejšie obdobie. Po narodení je situácia úplne iná. Je teda logické, že je mimoriadne dôležité, aby ste dojčili, a toto nevylučuje to, aby ste sa liečili.

Tento liek nepredstavuje dôvod na to, aby ste nedojčili. Vysvetlenia, prečo sa môžete liečiť a súčasne dojčiť sú komplexné, ale jedným z mimoriadne dôležitých faktorov je, že do celej rovnice treba pripočítať riziká, ktoré kŕmenie umelým mliekom prináša, a to tak pre bábätko ako aj pre vás.

Prečítajte si k tomu aj tieto informácie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

Dojčenie aj počas užívania tohto lieku  je bezpečnejšie ako nedojčenie. Okrem toho má dojčenie potenciálny ochranný účinok pre bábätko. Dojčenie je dôležité okrem iného pre rozvoj mozgu bábätka, ak by ste ho prestali dojčiť, jeho riziko toho, že bude mať v budúcnosti podobnú psychiatrickú diagnózu by sa výrazne zvýšilo. Dojčenie je teda dôležité pre jeho budúce fyzické i psychické zdravie, a to isté platí aj o vašom zdraví.

Prečítajte si aj túto odpoveď z poradne dojčenia:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=831

Prečítajte si tiež tento návod na to, ako začať po pôrode dojčenie čo najjednoduchšie, tak aby dojčenie bolo vašim pomocníkom pri vstupe do materstva:

Ako sa pripraviť na kojenie už v tehotenstve? -http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=921Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a AD