Silný tok mlieka a bábätko sa odtrhava a place

Simona    09.04.2019, 15:26

Dobrý deň, mám 4 mesačnú dcérku s ktorou už skoro 2 mesiace bojujem pri kojeni, odtrhava sa, place, z prsníka mi strieka silno mlieko, nielen na začiatku kojenia ale aj v strede kojenia,niekedy aj na konci. Odstriekanie na začiatku nepomáha ani pitie menšieho množstva tekutín. Problém nie je len vtedy keď mala zaspáva, vtedy kľudne vysaje mliečko z prsnika. Prosím o radu pretože už som z toho zúfalá. Aj sa s ňou prechádzam pri kojeni, aj poskakujem, všetko je dobre len na chvíľku potom zase plač. Ďakujem.

Milá Simona,

v tejto situácii vám odporúčame skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Toto bude kľúčom k tomu, aby bolo možné vyhodnotiť správanie bábätka pri dojčení s ohľadom na jeho reakciu na tok mlieka. Na základe vášho popisu je vysoko pravdepodobné, že spoločne s poradkyňou zistíte, že správanie bábätka súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Aj preto túto situáciu nezlepšuje odstriekanie mlieka pred dojčením, práve naopak, lebo tok mlieka bude ešte nižší. Pitie tekutín neovplyvňuje tvorbu mlieka a tak, či budete piť viac alebo menej tekutín, dojčenie to neovplyvní. Pitie toľko tekutín, koľko pre svoju hydratáciu potrebujete.

Je pomerne typické, že bábätko takto nespokojne reaguje najmä pri plnom vedomí a že v polospánku počas dňa a najmä v noci, je spokojnejšie. Okrem toho je pomerne typickým prejavom zníženia toku mlieka býva aj grckanie bábätka, ktoré v prvých týždňoch po pôrode nebolo také výrazné, ako v súčasnosti. Často, ak sa bábätko odtiahne od prsníka, je vidieť, že mlieko strieka a vyhodnocuje sa to nesprávne ako prílišný tok mlieka. Aj preto je dôležité, aby ste vedeli rozlíšiť pitie na prsníku a vyhodnotiť ho, čo vás naučí poradkyňa pri dojčení osobne. Navyše, ak by išlo o prílišnú tvorbu mlieka, je náročné domyslieť, ako by bolo možné, aby bábätko teraz reagovalo na prílišnú tvorbu mlieka, ak nereagovalo na tvorbu mlieka prvé dva mesiace po pôrode.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Silný tok mlieka a bábätko sa odtrhava a place