Dojcenie

Maria    14.04.2019, 12:26

Zdravim, mam 2 tyzdnoveho chlapceka, iba kojim, ako ho zacnem kojit po chvilke hned spi, preto ho musim budit aby sa aj napapal, priberat pribera ale ako mam vediet kolko toho potrebuje spapat, niekedy ho kojim aj 40min s tym ze ho stale budim, a po chvilke je zase nespokojny, ako casto by som ho teda mala kojit? Ja ho tak kazde 2hodiny, niekedy ale uz aj po pol hodine pyta, ma porblemy s bruskom, tak neviem ci place od hladu alebo skrz to brusko ma problem sa aj prisat tak sa najprv jeduje a potom je uz kludny ked zacne papat...kojim po leziacky ako to nejako zlepsit aby sa necitil stale hladny? Mam zacat prikrmovat UM?

Milá Mária,

existuje jednoduchý spôsob, ako pri pozorovaní dojčenia zistiť, či bábätko pije a či vypilo dostatok mlieka. Bábätká v tomto veku väčšinou pri dojčení zaspávajú, keď tok mlieka na prsníku poklesne. To, čo je dôležité je, aby sa pred tým, než bábätko zaspí, dostatočne napilo materského mlieka. Vo vašej situácii by vám najviac pomohlo, keby ste sa obrátili na niektorú z našich poradkýň:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Poradkyňa pri dojčení vám navyše vysvetlí súvislosti medzi dojčením a spánkom bábätka a ukáže vám ako pomôcť bábätko zaspať a udržať sa v spánku. Toto totiž býva najčastejší dôvod pre plač a nespokojnosť bábätka, ktoré sa často nesprávne vyhodnotia ako „kolika“ alebo boľavé bruško. Tieto otázky riešia takmer všetky ženy v prvých týždňoch po pôrode a odporúčame vám navštíviť aj podpornú skupinu dojčenia, aby ste získali potrebnú podporu a povzbudenie a praktické tipy od iných matiek:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

Spoločne s poradkyňou pri dojčení na osobnom stretnutí bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Stláčaním prsníka pomôžete udržať dostatočný tok mlieka a ak by bábätko zaspávalo, stláčanie prsníka a tok mlieka ho zobudí, aby sa dostatočne napilo pred tým, než zaspí.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok