Naučení dítěte držet celou bradavku i s dvorcem a silněji sát

Lenka    24.04.2019, 13:28

Dobrý den, mám 6 týdenní miminko, které se špatně přisává na prso - snaží se sevřít jen bradavku a otvírá úzce pusinku, nelze do pusinky vložit co největší část spodního dvorce.d Prosím, jak tuto dovendost miminko znovu naučit????. Dále slabě saje - slabší sací reflex - vysaje jen přední mléko či jen to co samo nateče při spuštění, možná něco co nateče při žmoulání, nesaje silně. Jak stimulovat miminko sát silněji?? co pomáhá. Musím dokrmovat odstříkaným mateřským mlékem někdy umělým, protože tím, že málo saje se mi nevytváří dostatek mléka a odsávačkou to navýšení laktace asi jen tak nepůjde. Užívám řecké seno, pískavice v tobolkách s kpřivou. Zkoušela jsem homeopatika Roicinus Comunis. Dokrmovala jsem stříkačkou přes prst (ovšem bylo i přistřikáváno skrz žloutenku, nejenom sání)), dále jsem užívala stříkačku s cévkou u prsu a pak i laktační pomůcku - kádinku s cévkou u prsu. Nakonec skrz důvody jezdění i do města k lékařům apod. i láhev calmu,která má napodobovat sání z prsu. Tuto lahvičku jsem použila z důvodu, abych když makám ve městě na kliky apod. nemusela makat miminku do pusy a nezanela tam nějakou infekci. Můžete mi prosím pomoci i jak navýšit ještě laktaci. Samozřejmě bych chtěla plně kojit, co pro to mohu udělat?Děkuji za zodpovězení dotazu. Lenka

Milá Lenko,

v tejto situácii je možné urobiť viaceré kroky, ktoré pomôžu, aby ste čoskoro mohli prestať dokrmovať umelou výživou a mohli ste sa vrátiť k výlučnému dojčeniu. Vaše bábätko je maličké, je veľká šanca, že s uplatnením týchto postupov sa to rýchlo podarí.  Odporúčame vám osobné stretnutie s poradkyňou, ktorá bude môcť pozorovať dojčenie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Zmena prisatia bábätka dokáže sama o sebe urobiť obrovský rozdiel v tejto situácii a významne zvýšiť príjem mlieka. Získavanie dostatočného toku mlieka zo strany bábätka začne pomáhať, aby otváralo väčšiu pusinku pri prisávaní a dojčení. „Malé ústa“ sú často dôsledkom nedostatočného toku mlieka na prsníku. V súvislosti s dojčením ľudia často uvažujú o rôznych aspektoch dojčenia vo svetle kŕmenia umelou výživou z fľaše a takto vznikajú rôzne mýty a nedorozumenia. Napríklad predstava o tom, že bábätko získava z prsníka mlieko satím a že je to namáhavé. Bábätko sa musí správne prisať k prsníku a následne pije mlieko, ktoré z prsníka vypudzujú svaly v prsníku. Bábätko teda vždy pije len to mlieko, ktoré mu samo natečie do úst. Podstatou je správne prisatie. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Neexistuje nič také, ako „slabý sací reflex“ alebo „predné a zadné mlieko“. Bábätko potrebuje získavať dostatočný tok mlieka z prsníka a bude dostatočne priberať.

Čo môžete zatiaľ urobiť?
1) Je možné zvýšiť príjem materského mlieka počas samotného dojčenia:

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

2) Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby získalo pri dojčení čo najviac mlieka z prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Tieto tri kroky spoločne budú pomáhať, aby vaše bábätko získalo z prsníka všetko dostupné mlieko. Budete tak môcť odstrániť odsávanie alebo odstriekavanie vášho materského mlieka. Všetko dostupné mlieko totiž získa bábätko po dostatočnej úprave polohy, prisatia a stláčaní prsníka. Poradkyňa pri dojčení vás osobne naučí rozlíšiť podľa pozorovania pitia, či bábätko takto vypilo dosť alebo je nutné ho v tejto situácii dočasne ešte aj dokrmovať. Ak by bolo potrebné dokrmovať:

3) Nepoužívajte na dokŕmenie fľašu. Akákoľvek značka fľaše, bez ohľadu na marketing, zhoršuje dojčenie. Marketing fľaše, ktorú spomínate, je mimoriadne neetický v tom, že vyvoláva nesprávny dojem, že kŕmenie touto fľašou sa podobá dojčeniu a nezhoršuje problémy s dojčením. Nič by nemohlo byť ďalej od pravdy. Na tejto fľaši nie je nič výnimočné, iba má lepší marketing než iné fľaše. Je teda dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Rovnako dojčenie zhoršuje dokrmovanie striekačkou na prsníku, striekačkou po prste, či samotnou striekačkou. Žiadny z týchto spôsobov dokrmovania nie je vhodný. Vaše bábätko sa prisáva a preto je pri dokrmovaní je mimoriadne dôležité to robiť pomocou cievky priamo na prsníku a prestať na toto používať fľašu - tá môže totiž celé satie a pitie na prsníku zhoršovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Ako cievku na zostrojenie laktačnej pomôcky použite cievku CN-01, ktorú kúpite v zdravotných potrebách. Je najlepšie, ak vám jej používanie ukáže laktačná poradkyňa, pretože popisujete ťažkosti pri takomto dokrmovaní. Naša poradkyňa pri dojčení vám dokážu ukázať viaceré triky a tipy, ako možno pomerne jednoducho dokrmovať laktačnou pomôckou aj pri cestách mimo domov. Navyše, ak začnete spoločne s poradkyňou pracovať na dôslednej úprave prisatia a zvyšovaní príjmu mlieka zo strany bábätka, je pravdepodobné, že možno ani dokrmovať nebudete vôbec potrebovať, alebo ak áno, tak pôjde len o dočasný stav, pretože sa čoskoro bude možné vrátiť k výlučnému dojčeniu bez dokrmovania. Tipy, ktoré vám dá poradkyňa pri dojčení osobne, vám pomôžu jednoducho dokrmovať aj mimo domov s tým, že nebude potrebné robiť žiadne zvláštne hygienické opatrenia a o to menší dôvod budete mať na používanie fľaše.

4) V tejto situácii je kľúčové zvýšenie tvorby mlieka. Spoločne s poradkyňou pri dojčení prejdete, či užívate dostatočné dávkovanie senovky gréckej (pískavice) a odporučí vám k tejto bylinke pridať benedikt lekársky, ktoré zvyšuje účinok senovky:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

Ak máte pocit, že vám tvorbu mlieka pomáha zvyšovať žihľava (kopřiva), pokračujte v jej užívaní. Z našich skúseností táto bylinka pri väčšine žien nespôsobí významný rozdiel v tvorbe mlieka.

5) Jedna z kľúčových vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Takto napomôžete tomu, aby sa zregulovali spánkové cykly bábätka a následne bábätko lepšie pilo z prsníka, keď sa dobre vyspinká. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Naučení dítěte držet celou bradavku i s dvorcem a silněji sát