Tesne oblecenie

Monika    03.05.2019, 07:42

Dobry den! Mam mozno hlupu otazku, no citala som, ze zeny si zavazuju prsia, aby ukoncili laktaciu. Moze to fungovat? Nerobi tym padom neumyselne znizenie tvorby mlieka nosenie sportovej podprsenky, ineho tesneho oblecenia, alebo spanie na bruchu?

Milá Monika,

počas dojčenia môžete nosiť tesné oblečenie, športovú podprsenku a môžete spať na bruchu, ak vám to vyhovuje. Pre zastavovanie tvorby mlieka sa odporúčajú rôzne opatrenia, ktoré sa nezakladajú na reálnych vedeckých poznatkov a v skutočnosti nepomáhajú zastaviť tvorbu mlieka o nič rýchlejšie alebo menej bolestivo, než ak by sa tomu dal voľný priebeh. Medzi takéto neopodstatnené opatrenia patrí napríklad obmedzenie príjmu tekutín, užívanie liekov na zastavenie tvorby mlieka a aj zväzovanie prsníkov. Ani jedno z týchto opatrení nespôsobí, že sa tvorba mlieka zastaví rýchlejšie alebo menej bolestivo. Tvorbu mlieka naozaj zastavuje to, že sa prestane z prsníka odoberať mlieko.

Preto v kontexte toho nedáva zmysel, že by to, na čo sa pýtate, malo potenciál neúmyselne znížiť tvorbu mlieka. Jediné riziko z pohľadu dojčenia môže predstavovať to, ak by napríklad pri nosení podprsenky sa nejaká časť prsníka ocitla stiahnutá napríklad kosticou podprsenky alebo ak by sa niečo podobné udialo pri spánku a ak by to tak bolo dlhšiu dobu, môže potenciálne v tejto časti prsníka vzniknúť zablokovaný mliekovod, ktorý sa prejavuje bolesťou, hrčou v prsníku, začervenaním kože a často aj vysokou teplotou a pocitmi slabosti.

Inak sú pre udržanie dostatočnej tvorby mlieka dôležité úplne iné opatrenia:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=4999Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Tesne oblecenie