Bolave kojenie

Andrea    15.05.2019, 09:03

Dobrý den, mam 4 tyzdnoveho syna ktoreho kojim od narodenia . Par dni dozadu ma ale pri kojeni z praveho prsnika zacala boliet bradavka . Pouzivam aj klobucik kedze mam bradavku “vtlacenu dovnutra” a maly sa nevedela prisat. Bolest bradavky je hlavne ked maly zacne cucat, potom ta bolest prechadza. Bradavky si aj natieram aj nechavam odvetrat. No zatial nepomaha nic. Dakujem za kazdu radu

Milá Andrea,

používanie klobúčikov môže spôsobovať poranenia v oblasti dvorca alebo kontaktnú dermatitídu. V tejto situácii je možné urobiť kroky v týchto dvoch oblastiach:

  1. Preliečiť poškodené tkanivo dvorcov bradaviek, toto by ste mali prejsť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení
  2. Urobiť kroky, ktoré môžu pomôcť klobúčiky prestať používať. Toto je možné aj v prípade, že matka má „vpadnuté“ bradavky – takéto bradavky sú len inou verziou toho, ako normálne bradavky môžu vyzerať. A hoci môže byť pre bábätko náročnejšie sa prisať po období, kedy sa prisávalo na klobúčiky, je možné urobiť viaceré kroky, ktoré môžu bábätku výrazne pomôcť začať sa prisávať.
    Odstránenie klobúčikov je dôležité aj z toho hľadiska, že okrem poranení dvorcov prinášajú klobúčiky so sebou aj ďalšie riziká pre dojčenie a pre tieto riziká sa oplatí urobiť kroky pre odstránenie klobúčikov. Klobúčiky nie sú pre dojčenie užitočná pomôcka, práve naopak. Z dlhodbého hľadiska spôsobujú problémy. Klobúčiky patria do kategórie umelých náhrad prsníka. Nie sú vhodné ani pri poranených bradavkách, ani pri "plochých" či "vpáčených" bradavkách. Obe situácie majú iné riešenia, ktoré z dlhodobého hľadiska pomáhajú udržať dojčenie. Po začatí používania klobúčikov, nie je jednoduché sa ich zbaviť, dieťa, ktorého mamička používa klobúčiky, môže prsník odmietať. V skutočnosti sa dieťa na klobúčiku totiž na prsník neprisáva. To má za následok aj ďalšiu skutočnosť: používanie klobúčika z dlhodobého hľadiska znižuje tvorbu mlieka, hoci sa to nemusí prejaviť v hneď. Dlhodobo dojčiť s klobúčikom nie je zaručené a väčšinou sa to podarí iba mamičkám, ktoré majú veľmi vysokú tvorbu mlieka, ktorá sa takto vysoká udrží - a toto nie je bežné. Za oveľa častejší je možné považovať scenár, v ktorom sa tvorba mlieka počas používania klobúčikov postupne znižuje do takej miery, že začne byť dokrmovanie potrebné, a to do takej miery, že je možné, že mamička prejde na kŕmenie z fľaše. Toto je dôvod, pre ktorý možno povedať, že klobúčiky na začiatku môžu vytvárať falošný dojem, že mamička vlastne dojčí a že je všetko v najlepšom poriadku. Aj v prípade, že už ste klobúčiky nejaký čas používali, je možné urobiť viacero krokov pre to, aby sa bábätko naučilo prisávať bez nich.

S oboma týmito oblasťami by s vami mala spolupracovať poradkyňa pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Je možné, že teraz sa bábätko bez klobúčikov odmietne prisať, poradkyňa pri dojčení vám v takom prípade vie poradiť postupy, ktoré mu môžu na prsník postupne prilákať a ukáže vám ako medzičasom kŕmiť bábätko tak, aby sa dojčenie ohrozovalo čo najmenej. 

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/ 
Základom týchto postupov je intenzívny fyzický kontakt, ideálne koža na kožu a trpezlivé ponúkanie prsníka, pričom medzičasom sa pracuje na zvyšovaní tvorby mlieka a dieťatko sa kŕmi mimo prsníka 

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/ 
do času, kým sa na prsník nezačne prisávať.

c) Zvýšiť tvorbu mlieka tak, aby vaša tvorba mlieka pokrývala potrebu mlieka bábätka.
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Je dôležité, aby ste tieto kroky urobili spolu s laktačnou poradkyňou, ktorá by vám mala ukázať správne prisatie a vyhodnotiť pitie, príp. si pozrite videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú uzdičku a labiálne uzdičky bábätka, ktoré často spôsobujú to, že sa bábätko nedokáže prisať k prsníku.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt, ktorý vedie k tomu, že sa bábätko začne zaujímať o pitie z prsníka. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo počas domácich prác, keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

Spolu s poradkyňou tiež prejdete kroky potrebné pre preliečenie bradaviek, hoci, ak jeho poškodenie spôsobujú skutočne klobúčiky, bez odstránenia tejto príčiny bude riešenie len krátkodobé. Preto by liečba mala ísť ruka v ruke s postupmi pre odstránenie klobúčikov.

Kým sa stretnete s poradkyňou pri dojčení, odporúčame vám prestať používať lanolín (ktorý sa nachádza v mastičkách, ktoré sa bežne používajú na premastenie bradaviek). Lanolín má tendenciu z krátkodobého hľadiska pomôcť a z dlhodobého hľadiska môže vytvárať podmienky pre zhoršovanie trhliniek a stavu bradaviek. Prestaňte ho používať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Bolave kojenie