Lecitin a prujem

Anna    20.05.2019, 13:09

Dobry den, mam 3 mesicniho chlapecka a pred tydnem jsem mela zanet prsu (nebo ucoany mlekovod, nevim). Lekarka mi dala atb, ty jsem dobrala minuly tyden. Jako prevenci jsem si po precteni na vasich strankach nasadila Lecitin 4x 1200 mg denne (4800 mg denne). Od te doby ma syn prujem a krece v brisku. Muze mit lecitin na to vliv nebo se k nemu po tydnu od uzivani atb dostala do mleka (ja prujem pri atb mela). Dekuji moc.

Milá Anna,

nie je pravdepodobné, že to, že užívate lecitín, by spôsobovalo tieto prejavy u synčeka. Lecitín sa totiž v materskom mlieku nachádza vždy a jeho hladinu nenavýšite tým, že ho budete užívať. Táto situácia môže pravdepodobne súvisieť skôr s faktom, že ste mali zápal prsníka (alebo zablokovaný mliekovod) a s dôvodom, prečo sa táto situácia vôbec stala. Častou príčinou zápalu prsníka (alebo aj zablokovaného mliekovodu) je nesprávne prisatie bábätka. To spôsobuje nerovnomerné vyprázdňovanie prsníka, v ktorom sa následne v niektorej časti začne hromadiť mlieko, ktoré bábätko počas dojčenia nezíska a toto je prvotná príčina vzniku zablokovaného mliekovodu. Nesprávne prisatie znižuje príjem mlieka zo strany bábätka a toto môže byť dôvod pre zmenu konzistencie stolice a aj pre zmenu správania bábätka, bábätko môže byť viac uplakané, môže byť náročnejšie ho uspať a utíšiť. Preto vám v tejto situácii odporúčame stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Ak by bolo potrebné zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka, potom bude dôležité spoločne s poradkyňou pri dojčení urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Úprava dojčenia je v tejto situácii prvým a základným krokom pre zlepšenie situácie. Lecitín má zmysel užívať v prípade, že sa zablokované mliekovody vyskytujú opakovane a napriek úpravám v dojčení. Z vašej otázky nie je zrejmé, či ste vyhľadali pomoc poradkyne pri dojčení koncom minulého mesiaca, kedy ste nám zaslali túto otázku:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=7753

ale ak nie, pravdepodobne je kľúčové poradkyňu vyhľadať, pretože táto situácia zjavne súvisí s nesprávnym prisatím bábätka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Lecitin a prujem