Zápal prsnika

Miroslava    20.05.2019, 13:15

Dobrý den, chcela by som vás poprosiť o radu. Mám 11 týždňového synčeka ktorého iba kojím. Včera som mala počas dňa teplotu 39 stupňov a veľmi ma boli pravý prsník v ktorom mám aj hrcku, vraj 3x3cm.Večer som bola na pohotovosti kde mi samozrejme už skoro vo dverách predpísali antibiotiká. Užila som zatiaľ iba jednu tabletku ale niesom úplne presvedcena či je to nevyhnutne. Chcela by som vedieť či mozem syna kojiť aj keď mám teplotu, a ak mám zápal v prsníku či mu to nemôže uškodiť pokial by z prsníka pil.Alebo mám radšej použiť odsávačku, alebo mliecko odstriekat ručne? Ďakujem Vám za odpoved

Milá Miroslava,

nie je jediný dôvod, pre ktorý by matka nemohla dojčiť pri zvýšenej telesnej teplote (bez ohľadu na výšku, aj pri horúčke). Zápal prsníka nie je dôvodom pre nedojčenie, práve naopak, pokračovať v dojčení je dôležitou súčasťou liečby. Nie je dôvod, aby bábätko nemohlo z tohto prsníka byť dojčené.

V tejto situácii je pre vás dôležité vedieť, že:

1) Táto situácia sa môže zlepšiť, ak sa zlepší prisatie bábätka k prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a rovnomerné vyprázdňovanie prsníka, čo je kľúčové v prevencii vzniku zablokovaného mliekovodu alebo aj zápalu prsníka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

Preto vám odporúčame čo najskôr si dohodnúť stretnutie s poradkyňou pri dojčení z nášho zoznamu:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

2) Situácia, ktorú popisujete, znie ako opis zablokovaného mliekovodu. Súčasne z vášho popisu vyplýva, že sa začala situácia už zlepšovať. Napriek tomu ešte stále môžete pociťovať niektoré z príznakov, napríklad bolesť (na ktorú môžete v prípade potreby užívať lieky v takom dávkovaní, ako je bežné pre dospelého človeka). Je dobré vedieť, že antibiotiká nie sú potrebné vo väčšine situácií, ako popisujete. A to ani v prípade, že matke sa zvýši telesná teplota a má horúčku. Prvý dôvod, pre ktorý antibiotiká väčšinou nie sú potrebné, je ten, že vo väčšine prípadov nejde v skutočnosti o zápal prsníka, ale tak ako píšete o zablokovaný mliekovod – pretože príznaky ako horúčka, začervenanie kože na prsníku, bolesť, pocit hrče v prsníku môžu sprevádzať nielen zápal prsníka, ale aj zablokovanie mliekovodu, čo je omnoho častejší dôvod vzniku týchto príznakov. A zablokovaný mliekovod väčšinou sám od seba prejde v priebehu 24 – 48 hodín. Aj to je druhý dôvod, pre ktorý väčšinou antibiotiká nie sú potrebné – pretože väčšinou sa situácia začne zlepšovať sama od seba aj v prípade, že skutočne ide o zápal prsníka.

Jediný dôvod, pri ktorom by mohlo mať zmysel, aby matka konzultovala situáciu s lekárom a začala užívať antibiotiká, je v prípade, že po 48. hodinách príznaky nezačali ustupovať, alebo sa ešte dokonca zhoršujú.

3) Do toho času je možné urobiť viaceré opatrenia, ktoré môžu začať situáciu zlepšovať:

- skúste prsník v oblasti, kde máte, hrču počas dojčenia masírovať/stláčať, aby ste pomohli jeho odblokovaniu, niekedy dokonca pomáha, ak by ste dané miesto masírovali opačnou stranou elektrickej kefky (alebo inak odvibrovali). Neodporúčame vám prsník po dojčení odsávať, skôr sa sústreďte na to, aby ste počas dojčenia postihnuté miesto masírovali, stláčali alebo skúsili odvibrovať.

- jeden faktor, ktorý okrem iného súvisí so zablokovanými mliekovodmi, je váš odpočinok. Pokúste sa teraz získať pomoc rodiny alebo priateľov, aby ste mohli odpočívať v posteli a dojčiť. Pomôcť vám môže teplo, teda, ak chcete obklad, tak teplý obklad, nie studený.

- zablokované mliekovody sa spájajú s tým, že na danom miesto mlieko poriadne netečie a mliekovod sa preto upchá. Príčin je veľa, ale jednou z nich môže vo vašom prípade aj napríklad tlak na dané miesto. Ak by sa upchatý mliekovod spájal s "bielou bodkou" na bradavke, čiže maličkým pľuzgierikom v mieste vyústenia mliekovodu, môže vám pomôcť, ak toto miesto prepichnete sterilnou ihlou - toto má niekedy za výsledok okamžité uvoľnenie upchatia.

- ak by sa takéto situácie opakovali, stálo by za to sa stretnúť s poradkyňou pri dojčení osobne, aby ste prešli možné príčiny vzniku tejto situácieVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zápal prsnika