Váha dieťaťa a dojčenie

Mária    20.05.2019, 13:38

Mám ročnú dcérku, dojčím ju na požiadanie. To je cca 8 aj 9x cez deň a 2 až 3x v noci. Prikrmy papa, varím zdravé jedlá. Na poradni vážila 12800 gramov a meria 78cm. Hneď sa doktorka pýtala na stravu že je valibuk. Zarazilo ma to a potom aj jej odpoveď že kojím veľmi často že to máme obmedziť na 2x denne a v noci dať čaj. Že lebo z mlieka mi tak priberá. Ale vôbec nesúhlasím s tymto názorom. Myslím si že je v poriadku že sa koji často. A ked jej chutí tak spapa aj celý prikrm. Prosím Vás robím to správne alebo má pravdu pani doktorka??? Ďakujem za odpoveď.

Milá Mária,

priberanie bábätka sa sleduje preto, že môže indikovať zdravotné problémy bábätka. Ak vaša pediatrička vyhodnotila, že vaše dieťatko je zdravé, potom nie je jediný dôvod riešiť jeho hmotnosť. Toto môže byť úplne normálna hmotnosť ročného dievčatka. Priberanie bábätiek má v rámci percentilového grafu Svetovej zdravotníckej organizácie veľký rozptyl a ak by sa dievčatko s pôrodnou hmotnosťou 3,5 kg pohybovalo na 99. percentile, tak by v roku mohlo mať aj viac ako 12 kg. Percentilové grafy sú vyjadrením normálneho rastu detí. A niekto (niekto úplne normálny) musí byť na 99. percentile rovnako ako niekto (niekto úplne normálny) je na 3. percentile (čo znamená, že priberá oveľa menej).  Pokiaľ zdravé dojčené deti pijú výlučne materské mlieko z prsníka, tak potom je ich priberanie vždy v poriadku a nie je dôvod hovoriť o tom, že priberajú nadmerne. Dojčenie nijako neobmedzujte. Pokračujte v plnom dojčení na požiadanie kedykoľvek a nemusíte sledovať počet dojčení. Dojčenie je podľa štúdií práve tou najlepšou formou prevencie obezity v neskoršom veku. Intervaly medzi dojčením si určuje bábätko samo, môžu byť odlišné každý deň, v tomto sa staršie dieťatko nemusí nijako líšiť od mladšieho.

Bábätko, ktoré takto dobre priberá, nemá dôvod „držať diétu“. Takéto priberanie je pre neho normálne a správne. Nie je vhodné ho menej často dojčiť ani nahradiť materské mlieko vodou alebo čajom, ktoré navyše neriešia dôvod, pre ktorý sa dieťatko dojčí v noci. Naopak, takýto postup môže viesť k problémom s dojčením. Voda nezabezpečuje pre bábätko v tomto veku dostatočnú výživu. Bábätko treba naďalej dojčiť presne tak ako doposiaľ, kedykoľvek, pri akomkoľvek plači a dojčenie neobmedzovať, nenaťahovať intervaly medzi dojčeniami, neskracovať dĺžku dojčenia, nesnažiť sa, aby bábätko prespalo noc. 

Dojčenie na požiadanie je dôležitou podmienkou pre úspešnosť dojčenia z dlhodobého hľadiska práve preto, že dojčenie nie je len o kŕmení. Aj ostatné potreby dieťaťa sú regulérne potreby, ktoré dojčenie môže pomôcť uspokojiť a ktoré je dôležité napĺňať. Riešením rýchleho priberania bábätka nemá byť používanie cumlíka. Cumlík znemožňuje dojčenie na požiadanie a to prináša viaceré riziká, vrátane rizika predčasného odstavenia.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Váha dieťaťa a dojčenie