Kojení a cvičení

Jitka    30.05.2019, 15:54

Dobrý den, kojím 5měs chlapečka. Ráda bych chtěla začít s pravidelnějším pohybem. Co si mohu dovolit? Sama jsem zdravotně v pohodě. Porod proběhl sekcí, takže se svým bříškem a celkovou kondicí nejsem spokojena. Na sport jsem byla pravidelně zvyklá. Nyní mám výpadek už čtvrtým rokem. Momentálně se zároveň snažím miminko zpátky navést na klidnější kojení neboť již tři týdny je u kojení hodně neklidný a po chvilce klidného pití se začne odtahovat, vztekat atak. Tak sama nevím, zda by bylo vhodné do této fáze neklidného kojení "zavlést" i mé pokusy o cvičení/pohyb. Děkuji

Milá Jitko,

dojčenie nie je nijako ovplyvňované cvičením. Dojčenie nie je prekážkou pre cvičenie. Dôkazom toho sú aj príbehy viacerých olympijských športovkýň, ktoré počas dojčenia vyhrali dôležité preteky. 

Pokojne cvičte tak, ako vám to bude vyhovovať a neobávajte sa, aj keby ste to prehnali, "svalovica" pri cvičení nie je žiadny problém pre dojčenie. Kyselina mliečna sa v materskom mlieku nachádza vždy.  Vaše cvičenie nezníži tvorbu mlieka a ani nespôsobí stratu mlieka a ani nespôsobí chuť mlieka, pre ktorú by bábätko dojčenie odmietalo. Samotné cvičenie tvorbu mlieka nijako neovplyvňuje.

To, že vaše bábätko nie je spokojné pri dojčení, je oblasť, ktorú má zmysel samostatne riešiť, bez ohľadu na to, či budete cvičiť alebo nebudete cvičiť. Cvičenie samotné túto situáciu nezhorší. To, čo môže byť problém, ak matka začne kvôli cvičeniu tráviť veľa času bez bábätka a tým pádom sa bábätko dojčí menej často, než by sa dojčilo, keby mohlo byť s matkou. Ak navyše v čase neprítomnosti matky bábätku dávajú cumlík alebo fľašu, toto môže tiež zhoršiť dojčenie. Toto sú dôvody, pre ktoré vznikla nesprávna predstava, že cvičenie ohrozuje dojčenie.

Situáciu s nespokojnosťou bábätka a odťahovaním sa od prsníka popisujú matky v úvode tohto článku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

ktorý súčasne ponúka aj riešenia tejto situácie. Odporúčame vám ich robiť v kontakte s poradkyňou pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste dostali na mieru šité odporúčania.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojení a cvičení