Uspávanie na prsníku, zmeny v správaní v tehotenstve

Eliška    13.06.2019, 14:05

Dobrý deň, moja dcérka má 14 mesiacov, odmalička bola iba dojcená, bez cumlíka aj fľaše. Teraz už je normálne, no stále sa dojčíme. Som v 4. mesiaci tehotenstva a v dôsledku silných nevoľností som dojčenie obmedzila len na ranné a pred spaním (naobed a večer). Dcérke to tak vyhovovalo, vždy zaspávala na prsníku. Mám už tiež veľmi málo mlieka. Zmeny v správaní nastali pri chorobe dcérky a po jej prekonaní, odvtedy sa znava extrémne začala fixovať na prsník a dožadovať sa častého dojčenia. Odvtedy máme problémy so zaspatím, najmä večer. Chce sa stále dojčiť, no aj tak sa jej nijako nedarí zaspať. Niekedy môj prsník nechce pustiť aj pol hodinu, čo už mi je naozaj nepríjemné a začína ma už aj bolieť brucho. Vtedy jej prsník zoberiem, no automaticky sa prebudí z polospánku a znova ho hysteticky pýta. Inokedy, keď už aj sama chápe, že je prázdny, ho sama pustí a začína plakať. Tento kolotoč niekedy trvá aj 2 hodiny a zaspáva od vyčerpania. V noci mi už spinká dobre, pritúlená na mne alebo manželovi. Viete mi poradiť, čo môžem urobiť pre zvrátenie tohto stavu? Je to pre nás obe veľmi stresujúce a vyčerpávajúce. Vždy som bola proti radikálnemu odstaveniu, no malo by zmysel v našom prípade uvažovať týmto smerom? Ďakujem.

Milá Eliška,

vaše dieťatko zažilo nedávno veľmi nepríjemné pocity, keď bolo choré. Je možné, že jeho súčasné správanie vychádza z potreby zažiť znova pocity istoty, bezpečia. Pri väčšine detí je v takejto situácii najjednoduchšie riešenie venovať mu veľmi intenzívnu pozornosť, čo v prípade takéhoto malého bábätka znamená veľa fyzického kontaktu, dojčenia, nosenia, spoločného spania. Na druhej strane však vaša situácia tiež nie je štandardná a obdobie tehotenstva prináša mnohé prekážky preto, aby ste toto mohli teraz dcérke poskytnúť. Pokúste sa zvážiť, aké sú vaše možnosti poskytnúť teraz dcérke viac fyzického kontaktu. Rovnako pri uspávaní je dobré vychádzať z poznania správania dieťaťa a snažiť sa ho uspávať vtedy, keď sa zdá, že začína byť unavené. Je možné, že sa tým skráti doba, ktorú treba dieťa uspávať.

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Uspávanie na prsníku, zmeny v správaní v tehotenstve