Prestať dojčiť 22mesacne dieta

karmen    26.06.2019, 12:22

Dobrý deň želám Chcela by som uz prestat dojcit moju dcerku ktorá bude ma 22 mesiacov. Je to uz pre mna velmi vycerpavajuce. Noci nespavame ani partner. Sme uz taky vycerpany, unaveny ze uz nevieme ako dalej. Moja dcérka spi s nami v posteli. Problem je v tom ze cez noc vyzaduje prsnik vkuse. Mlieka mam neurekom tak to neni kvoli nedostatku mlieka. Zle som ju naucila ona ho totiz pouziva miesto dudlu a s druhým sa mi hra. V noci je to nepríjemné uz nevladzem. Pri spanku si dcerka neuvedomuje ako pouziva danim zuby a mna to reze ako britva. Cez den pekne papa. Ked spi a snazim sa jej pomalinky vybrat prsnik za 3minuty velky plac. Aby sa partner vyspal a ja nezazivala bolest hojdam ju v kociku. Uz som taka vyčerpaná a ubolena. Zacala som uz aj fajcit co som z nevyspavosti vkuse nervozna....chcela by som dojčiť len cez den no neviem ci sa to da. Alebo som rozmyslala nad klobucikmy na prsiach. Ze si cez noc budem davat. Alebo prestat uplne dojcit ked som uz aj fajcit zacala.Len sa budem citit previnilo ze ci som dcerke vobec dala vsetko co potrebovala. Ci mozes s kludnim svedomim prestat dojcit a povedat si ze som vydrzala dost.Zname, priatelky ktore prestali kojit mi vravia ze ich detičky pekne zacali prijmat stravu a prespia uz celu noc bez placu. Chvem vedieť ci neohrozim dcerku ak ju uz prestanem kojit. Ja uz som fakt zufala z tych noci. Neviem uz takto zit. Ďakujem za odpoveď

Milá Karmen,

je pochopiteľné, že ak pociťujete takúto ostrú bolesť, nedokážete pri dojčení znova zaspať a pri častých precitnutiach (ktoré sú vo veku dcérky normálne), celú situáciu nezvládate, pretože ste zúfalo nevyspatá. V tejto situácii vám odporúčame urobiť tieto kroky:

• Akútne poprosiť o pomoc niekoho z rodiny alebo priateľov, aby vám zabavili dcérku, vzali ju von, aby ste mohli teraz akútne sa pár krát za sebou poobede dospať.

Pokúste sa odložiť domáce povinnosti, alebo poproste o pomoc aj s varením a upratovaním, aby ste mohli spať aj počas toho, ako bude spať cez deň vaša dcérka. Večer nechoďte spať až po dcérke, doprajte si spánok hneď, ako ona večer zaspí a spite s ňou až do rána. Pri akútnej nevyspatosti sa nedajú hľadať žiadne riešenia, človek je zúfalý, pretože je nevyspatý.

• Medzičasom si dohodnúť stretnutie s poradkyňou pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste mohli spoločne začať riešiť situáciu s bolestivými bradavkami. Riešením bolestivých bradaviek nie je použitie klobúčikov, okrem iného aj preto, že klobúčiky majú potenciál spôsobiť nové poranenia bradaviek v iných oblastiach tkaniva. Rovnako, ako nie je normálne, aby dojčenie bolelo v prvých dňoch, ani teraz nie je takáto bolesť normálnou súčasťou dojčenia starších detí. Zaslúžite si účinnú liečbu a odstránenie príčin, pre ktoré vzniká takáto bolesť. Pre toto je kľúčové stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení. Takáto bolesť nevzniká preto, že ste dcérku „naučila“ dojčiť sa na zaspatie. Neurobili ste žiadnu chybu, dojčenie na zaspatie je normálna funkcia dojčenia, úlohou dojčenia je uspávať dieťa a udržať ho v spánku. Mnohé deti sa v tomto veku dojčia v noci často a prípadne aj dlho. Pre mnohé ženy to nepredstavuje problém, najmä preto, že pri takomto dojčení dokážu spať. Ak sa odstráni bolesť bradaviek, je možné, že aj vy sa pri dojčení budete môcť dostatočne vyspať a budete ochotná pokračovať v dojčení aj v noci. Okrem toho si prečítajte aj tieto ďalšie vysvetlenia a tipy pre zjednodušenie nočnej starostlivosti o bábätko:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/nocne-dojcenie/

Je dôležité, že sa pokúšate vyčerpať všetky možnosti, ktoré máte pre to, aby ste mohli pokračovať v dojčení. Skúsenosti iných žien s ich deťmi totiž nemusia byť aplikovateľné na vaše bábätko. Niektoré deti totiž po predčasnom ukončení dojčenia nezačnú lepšie jesť a ich matky stratia spôsob, ako ich nasýtiť a upokojiť, keďže prestali dojčiť. A aj v oblasti nočného dojčenia existuje aj možnosť, že dieťa sa síce prestane dojčiť, ale neprestane sa budiť, a potom môže byť uspávanie v noci ešte náročnejšie ako doteraz. Mýtus o tom, že ukončenie dojčenia zabezpečí, že dieťa začne skvele jesť a dobre spať, síce ženy počúvajú často, ale v skutočnosti je potrebné sa zamyslieť nad tým, že to tak neplatí univerzálne a že táto cesta prináša rôzne riziká:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=4098

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhodobe-dojcenie/

Preto vám odporúčame ako prvý krok získať účinnú pomoc pre to, aby ste sa mohli dospať a mali tak energiu riešiť situáciu konštruktívne a k tomu nevyhnutne potrebujete získať pomoc s bolestivými bradavkami, psychickú podporu a povzbudenie. Ak sa rozhodnete napriek všetkej pomoci, že zmenou, ktorú potrebujete, je odstavenie, určite zvážte to, čo sama píšete, že by ste dojčenie obmedzili, napríklad v noci. Dojčenie nemusí byť všetko alebo nič. Dojčenie cez deň bez dojčenia v noci je stále lepšie, ako žiadne dojčenie.

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Prestať dojčiť 22mesacne dieta