Vysetrenie ercp pocas dojcenia

Andrea    03.07.2019, 10:05

Dobry den, prosm vas mam upchaty zlcovod a dojcim 3-mesacnu dcerku, dnes mi doktorka povedala, ze po tomto vysetrenie a nou nebudem 2-3 dni ani vobec byt v kontakte , je to pravda? Dakujem za odpoved

Milá Andrea,

z hľadiska dojčenia nie je jediný dôvod, aby ste kvôli tomuto vyšetreniu robili akékoľvek obmedzenia. RTG vyšetrenie, ktoré sa používa počas tohto vyšetrenia, počas dojčenia neprestavuje žiaden problém a je jedno, akým spôsobom dôjde k RTG ožiareniu. Röntgenové žiarenie len prejde telom, nijako neovplyvní tekutiny a teda ani materské mlieko a ani vaše bábätko. Môžete dojčiť do doby tesne pred röntgenom a potom hneď ako vyjdete z miestnosti s röntgenom, nie je potrebné mlieko odstriekavať a to ani v prípade, ak bola röntgenovaná oblasť hrudníka matky.  K tomuto existujú americké ako aj európske odporúčania radiólogov, ktoré toto potvrdzujú. Rovnako nepredstavuje žiaden problém použitie kontrastnej látky, ktorá sa pri vyšetrení používa. Dojčenie nemusíte prerušiť ani na minútu. A nie je dôvod, aby ste nemohli byť 2-3 dni v kontakte s bábätkom.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Vysetrenie ercp pocas dojcenia