Dojcenie pocas infuzii a nejedenia

Michaela    29.06.2019, 21:55

Dobry den, mam 3 a pol mesacnu dceru, poslednych par dni som skoro nic nezjedla, nakolko mi je zle zo zlcnika, este to par dni aj urcite potrva, lieky uzivam zatial take co malej nevadia, ale doktorka mi povedala, ze nemam dojcit koli tomu ze moje telo to fyzicky nezvladne sa zotavit, ked skoro nix nejem a este zivim malu a ze ona ma nevydatne mlieko. Mozem pokracovat v dojceni aj napriek mojej vycerpanosti s nejedeniu alebo ozaj na par dni jej dat umele mlieko nech sa radsej dam co najskor do poriadku? Dakujem za odpoved

Milá Michaela,

dojčiace matky majú právo na potrebnú liečbu. Vo vašej situácii nemusíte trpieť a čakať. Riešením nie je nechať vás vyhladovať. Problém nie je, že by ste nemali dojčiť, aj matkám v stave podvýživy sa tvorí materské mlieko a dokonca rovnakej kvality, ako ženám, ktoré nehladujú a tvorba mlieka ako taká organizmus nevyčerpáva, problém je, že ak nebudete takmer nič jesť, nebudete celkovo vládať starať sa o bábätko a ani o seba. Toto je potrebné zmeniť a neexistuje jediný dôvod, pre ktorý by ste nemohli dostať potrebnú liečbu, či už medikamentóznu alebo operačnú, či inú, ak je vhodná vo vašej situácii. Spýtajte sa lekárky, ako by túto situáciu odporúčala riešiť v prípade, že by ste nedojčili a ak by ste potrebovali užívať iné lieky, či podstúpiť nejaké vyšetrenia alebo iné zásahy, napíšte nám detaily na dojcenie@mamila.sk. Ak je skutočne jedinou možnou liečbou pre pacienta s touto diagnózou oddychovať a toto situáciu vyrieši, potom toto môžete robiť aj počas dojčenia, môžete získať pomoc od rodiny alebo priateľov, aby sa starali o vaše bábätko medzi dojčeniami a nosili vám bábätko na dojčenie, kým budete odpočívať. Dojčenie vašu situáciu nezhoršuje. Dojčenie uľahčuje starostlivosť o bábätko a odstavenie vám nijako nepomôže zľahčiť starostlivosť o dieťa. Nedojčenie a umelé mlieko prináša vážne riziká pre zdravie vášho dieťatka, ale aj pre vaše zdravie. Aj preto by malo takéto odporúčanie padnúť až v prípade, že boli vyčerpané všetky možnosti, pričom z vašej otázky sa nezdá, že to tak je.

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie pocas infuzii a nejedenia