Obava

Lucia    27.07.2019, 12:25

Dobry den, neviem ci mi viete odpovedat, ale poprosim Vas o nazor. Syncek ma skoro 5m, od cca jeho 6t chodim casto rano zubarovi (niekedy 2 t vobec, inokedy 1-2x tyzdenne), mam problemy so zubami od porodu. V noci si vzdy odstriekam mliecko, rano ho strazia moji rodicia/manzel. Obcas mliecko papa (s lyzickou, flasku nepouzivame, poharik nechce), obcas sa vratim skor ako je hladny. Som prec cca 1,5-2h. Moze to narusit nas vztah? alebo dojcenie? mam obcas pocit ze mam malo mliecka. Mamina vravi ze skor pre to ze sa trapim ze ho opustam rano. Dojcim na poziadanie, spime spolu v posteli, cez den ho skoro stale nosim a hram sa s nim. Som pri nom aj ked spinka cez den. Dakujem.

Milá Lucia,

ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď na vašu otázku.

Odpoveď na vašu otázku by sa mala odvíjať od pozorovania dojčenia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Odporúčame vám skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Prostredníctvom internetu nie je možné vyhodnotiť to, čo spomínate o tvorbe mlieka, že máte pocit, že máte málo mlieka. Bolo by potrebné zistiť na základe čoho máte tento pocit, či ide o pocit menej sa nalievajúcich prsníkov medzi dojčeniami (ktorý je časom úplne normálny a sám o sebe neznamená, že sa znížila tvorba mlieka), alebo o to, že sa vám dá odstriekať menej mlieka (čo ale tiež nemá výpovednú hodnotu samo o sebe) alebo popisujete správanie bábätka na prsníku, ktoré sa začína na prsníku hnevať alebo byť nespokojné.

Z pohľadu vašej neprítomnosti sa zdá, že ste urobili všetky potrebné kroky, aby to dojčenie neskomplikovalo – nepoužívala sa na nakŕmenie bábätka fľaša, pravdepodobne ani cumlík a keď môžete byť spolu, ste s bábätkom v častom fyzickom kontakte a môže sa dojčiť podľa svojich potrieb. Ak by ste v tejto oblasti chceli urobiť všetky možné kroky pre prevenciu problémov s dojčením, odporúčali by sme vám uprednostniť návštevy zubára v sprievode osoby, ktorá by sa starala o vaše bábätko počas ošetrenia u zubára a tak by ste ho mohli nadojčiť tesne pred ošetrením a hneď potom (dokonca nám mnohé ženy posielali už aj fotografie, ako dojčili priamo v zubárskom kresle).

Preto je možné, že pri vyhodnotení dojčenia spoločne s poradkyňou zistíte, že bábätko pije dostatok mlieka a môžete sa porozprávať o dôvodoch, ktoré vás vedú k uvažovaniu o tom, či sa neznížila tvorba mlieka. Ak však uvidíte spoločne s poradkyňou pri dojčení, že bábätko na prsníku nezískava dostatok mlieka a jeho správanie zodpovedá reakcii na znížený tok mlieka, potom bude spoločne s poradkyňou dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok