Kojení a příkrmy po roce u nedonošeného maličkého dítěte

Pavlína    12.07.2019, 21:46

Dobrý den. Mám 14,5 měsíční holčičku (narodila se v 33 týdnu, 1200g , 2 operace střev, gestačně má tedy 13 měsíců). Stala se nám neuvěřitelná věc. V 11 měsících spolkla velký připínací špendlík, v důsledku začínající virozy se dávení přičítalo spolknutým hlenům a dítě měla v sobě připíňák 3 měsíce, celou dobu tedy byla v zánětu, my to nevěděli a mysleli jsme , že má stále nějaké virozy. Myslím, že velký vliv, že to celé přežila mělo kojení. Teď už jsme doma z nemocnice, Kristýnka je maličká má 6300g a doktoři doporučují, abych omezila kojení, aby byla opravdu vyhladovělá a co nejvíce přibírala. Po operaci jí s chutí , ale nesní velké dávky. Nepříjde mně správně dokojovat dítě, když se pořádně nenají, zároveň ale chci kojit tak dlouho, jak to bude potřebovat a myslím si, že nechat kojení jen k uspání po obědě je málo. Nebo nechat nějaký odstup mezi jídlem a kojením? V noci spíme spolu, budí se několikrát za noc a pořádně pije.( Díky vašim článkům vím, že to je v pořádku, spíme u toho obě dvě a užíváme si blízkost¨). Vaše stránky jsou pro mě velikou pomocí, děkuji za ně i za odpověď.

Milá Pavlíno,

pokračujte v dojčení a zvlášť v tejto situácii dojčenie nijako neobmedzujte. Dojčenie je pre choré dieťa ešte dôležitejšie než pre zdravé. Je smutné, že napriek tomu, čo ste si všimli aj vy sami, že bábätko najmä vďaka faktu, že je dojčené, prežilo neuveriteľnú situáciu s dlhodobým zápalom v tele, sa teraz dozviete, že máte obmedziť dojčenie. Ak dieťa získava dostatok mlieka, bude priberať. V tejto situácii je kľúčové práve naopak to, aby vaše dieťatko získavalo čo najviac materského mlieka. Ak to tak bude, bude priberať a bude paradoxne mať aj väčšiu chuť do jedla.

Odporúčame vám preto v tejto situácii skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste mohli urobiť kroky pre to, aby vaše dieťatko získavalo čo najviac materského mlieka, vyhodnotíte spoločne príjem mlieka pri dojčení a faktory, ktoré by mohli spôsobovať, že bábätko získava menej mlieka, ako by mohlo. Okrem toho si prečítajte tieto tipy, ako zvýšiť ochotu dieťatka jesť príkrmy:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2898Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojení a příkrmy po roce u nedonošeného maličkého dítěte