Tréningový pohárik

Monika    16.07.2019, 14:05

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či problém s dojčením môžu urobiť aj tréningové poháre so silikónovým okrajom proti rozliatiu, ale bez náustku, dudlíka a slamky - napríklad NUK Magic Cup alebo Avent 360. Ďakujem.

Milá Monika,

takéto poháriky môžu zmeniť spôsob, akým sa dieťatko prisáva na prsník. Ak si to vyskúšate, pri týchto pohárikoch, ktoré spomínate, sa dieťa učí úplne iný typ satia. A dokonca je tento typ satia odlišný od zručnosti, ktorú potrebuje na to, aby vedelo piť z obyčajného otvoreného pohárika, takže tento pohárik netrénuje žiadnu zručnosť, ktorú dieťa bude neskôr v živote potrebovať. Tento vplyv je niekedy vidieť až po dlhšej dobe a niekedy sú prejavy negatívneho vplyvu takýchto "tréningových pohárikov" také, že ich ľudia priamo nepripíšu tomu, že pohárik pred určitou dobou začali používať. Napríklad:
1) Bolesť bradaviek
2) Dieťatko, ktoré pri dojčení hryzie
3) Dieťatko, ktoré naťahuje bradavku
4) Kratšie dojčenie z prsníka alebo dieťatko, ktoré na dojčenie "nemá čas"
5) Menej časté dojčenie cez deň
6) Dieťatko udiera pästičkami prsník alebo ho škriabe
7) Plytké prisatie, bolestivé prisatie, zmena v prisatí
8) Zmeny v nočnom dojčení

Práve preto, že môže nejakú dobu trvať, kým sa vplyv "tréningového pohárika" prejaví, neprejaví sa silno či v plnej miere a preto, že rozličné prejavy tohto vplyvu ľudia pripíšu niečomu inému, nemusí byť tréningový pohárik vnímaný ako problém a je možné, že budete od iných žien počuť výroky typu: "My sme ho používali a nebol to problém." Ak však chcete na stranu dojčenia položiť maximum pozitívnych vplyvov, tak je dobré sa akýmkoľvek tréningovým pohárikom vyhnúť a používať obyčajný otvorený pohárik. Jedine obyčajný otvorený pohárik učí dieťa zákonitosti pitia z normálneho pohára. Taktiež ho učí zákonitosti, ktoré vedú k tomu, že nebude vodu z pohárika rozlievať. Deti sú schopné piť z bežného otvoreného pohárika už od začiatku kŕmenia jedlom, teda od 6 mesiacov. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Tréningový pohárik