Kojeni po autonehode

Zuzana    16.07.2019, 14:35

Dobrý den, v neděli jsme měli těžkou autonehdu. Deti jsou naštěstí v pořádku, jen já i manžel jsme na JIP se zlomenou páteří, já jsem po operaci..Kojim 10 týdenního syna. Nebo spis kojila jsem, ale až se dam trosku doporadku, chtěla bych pokračovat. Myslíte, ze to bude možné? Zatím jsem ležák, ale snažím se alespoň odsavat, co mi poloha a bolest dovolí. Ale moc neodsaju, max 30-50 ml dohromady s obou prsu. Snažím se po třech hodinách, ale ne vždy to jde. Zatím vůbec nedokážu odhadnout, kdy mě pustí. Muže to být 2 týdny, ale také mesic. Mleko vylevam kvůli silným opiatum, které dostávám na bolest. Mladší syn je u kamarádky, která ho krmí UM. Co lze prosím udělat pro zachování laktace a aby pak syn vůbec ještě chtěl prso? Je vůbec možné po takové době začít opět kojit? Moc mi na tom záleží. Staršího syna jsem kojila do dvou let. Mockrát děkuji za vaši pomoc. Zuzana

Milá Zuzana,

je nám ľúto, že ste mali takúto ťažkú autonehodu. Prajeme vám rýchle zlepšovanie zdravotného stavu vás i vášho manžela.

Áno, máte šancu pokračovať v dojčení. Máme skúsenosti so ženami, ktoré z rôznych dôvodov boli v nemocnici a pokračovali v dojčení. 

Kľúčové pre pokračovanie v dojčení bude udržanie tvorby mlieka:

1) Kúpte si alebo si požičajte odsávačku, ktorú nemusíte rukami držať, ktoré si pripnete na hrudník a ktoré odsáva obe prsia naraz tak, aby vás odsávanie čo najmenej vyčerpávalo. 

2) Skúste navýšiť množstvá odsatého mlieka - ideálne až na množstvo, ktoré v súčasnosti váš synček pije.

3) Ak sa vám dá, postupne sa snažte priblížiť k počtu 8 odsávaní po 20 minút na každom prsníku denne. Pri odsávaní môžete stláčať prsník, aby ste získali viac mlieka. Keď budete vládať, môžete po odsávaní ešte odstriekavať mlieko aj ručne, vtedy mnoho žien získa ešte veľa ďalšieho mlieka.

4) Odsaté mlieko nevylievajte, ale posielajte ho na vypitie synčekovi. Opiáty sa do materského mlieka dostávajú len v stopových množstvách a materské mlieko obsahuje tisícky cenných látok, ktoré sú pre vášho synčeka dôležité. Je škoda takéto vzácne mlieko vylievať.

5) Postupne, keď sa na to budete cítiť, poproste, aby vám synčeka do nemocnice na dojčenie nosili.

6) Ak by ste odsávali nižšie množstvá mlieka, začnite užívať prípravky na zvýšenie tvorby mlieka: https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

Čím vyššia bude vaša tvorba mlieka, tým je pravdepodobnejšie, že sa synček opäť prisaje a bude sa ďalej dojčiť.

Na to, aby váš syn chcel i naďalej prsník môžete toto:
Poproste kamarátku, aby sa stretla s laktačnou poradkyňou, ktorá ju naučí synčeka kŕmiť pohárikom alebo jej pošlite toto video: https://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/#I

Kŕmenie pohárikom/kalíškom vytvára najlepšie podmienky na to, aby sa synček bol ochotný prisať na prsník, keď budete pokračovať v dojčení. Taktiež máte takto najväčšiu pravdepodobnosť, že dojčenie bude bezbolestné vďaka nezmenenému prisatiu. Kŕmenie z fľaše môže zmeniť spôsob, akým sa dieťatko prisáva.

Kŕmenie pohárkom je otázka cviku. Po pár nácvikoch je jednoduchšie ako kŕmenie z fľašky.

 

 Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojeni po autonehode