Hospitalizácia dieťaťa - nechutenstvo

Diana    24.07.2019, 20:45

Dobrý deň. Dcérka má 11 týždňov a je hospitalizovaná v nemocnici kvôli vysokým horúčkam v dôsledku zápalu močových ciest. Podávajú jej cez žilu infúzny roztok glukózy a antibiotiká. A perorálne lieky na zníženie horúčky (Brufen, Paralen). Spozorovala som, že menej papá. Prikladám ju k prsníku častejšie, ale za celý deň mi len raz poriadne saje. Inak je to pitie v malých množstvách a výrazne menej mliečka vypije ako keď bola zdravá. Chcem sa opýtať aké kroky mám podniknúť, aby som nestratila mlieko, keďže teraz počas liečby dcérky u nej pozorujem zvýšené nechutenstvo. Ďakujem za odpoveď.

Milá Diana,

infúzie môžu spôsobiť, že dieťa bude mať menšiu ochotu dojčiť sa. V tejto situácii vám odporúčame tráviť s dcérkou čo najviac času v kontakte koža na kožu, toto je dôležité aj pre tvorbu mlieka a okrem toho jej to bude pomáhať zmierňovať bolesti a regulovať telesnú teplotu. Skontaktujte sa s poradkyňou pri dojčení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

ak nie je možné, aby vás prišla navštíviť osobne, skúste aspoň telefonicky, pravdepodobne sa dohodnete na tom, že by ste nahrali video pitia dcérky na prsníku, ktoré by poradkyňa zhodnotila, keď jej ho zašlete. Ak dcérka skutočne získava málo mlieka, môžete spoločne s poradkyňou prejsť kroky, ktoré by jej mohli pomôcť získavať viac mlieka zlepšením polohy, prisatia a stláčaním prsníka, tak ako to opisuje napríklad táto odpoveď z našej poradne:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=5911

Okrem toho je aj z tohto pohľadu dôležité tráviť čo najviac času vo fyzickom kontakte, ideálne koža na kožu a dojčiť dcérku pri náznakoch pripravenosti alebo precitaní zo spánku.

Okrem toho je dôležité zvyšovať tvorbu mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

a v prípade, že by skutočne dcérka pila málo napríklad kvôli infúznej liečbe, začnite si udržiavať tvorbu mlieka aj odstriekavaním alebo odsávaním 8x denne, po 20 minút, z toho aspoň raz v noci.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hospitalizácia dieťaťa - nechutenstvo