Plynnatost

Katarina    29.07.2019, 11:15

Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o radu. Mám 6.mesačnu dcerku, ktora od svojich 2.týždňov trpí nadmernou plynatosťou, hlasných a zapáchajúcich prdíkov. Ked ju zdvihnem odgrgnut grgne viackrat a niekedy aj vygrcka. Zda sa mi ako keby sa jej vracolo mliecko, lebo stale preglga a niekedy to z nej vybehne von. Cez deň je celkom dobre, az na to ze malo spinka, vzdy sa zobudi po polhodinke, niekedy este zaspinka, ale malo kedy. A noci su katastrofálne, stale sa opakuje ten isty kolobeh. Mrvenie, tlačenie, prdenie, až nakoniec plač. Nedá sa utíšiť nijak inak ako jej dať znovu najesť. Neviem či je problém v mojom mliečku kedže ju kojím.Myslela som si, že sa to začne postupne zlepšovať, ale naopak už v noci pomaly neprespi ani hodinku bez toho aby prdkala.Uz som z toho naozaj zufala kedze neviem ako jej pomôct. Vopred ďakujem za radu.

Milá Katarína,

bábätká sa môžu takto správať, pokiaľ priberajú a prospievajú, tak zo zdravotného hľadiska toto nepredstavuje žiaden problém. Mnohé bábätká v tomto veku grckajú a v tomto smere sa správajú podobne, ako ste popísali u svojho bábätka. Často bábätká prdkajú, keď hýbu s nožičkami, často sa zdá, že sa zobudia, kvôli plynom, ale v skutočnosti je to často presne naopak, že sa proste samé zobudia a potom prdkajú. Riešením je pomáhať bábätku so zaspatím, aj potom s udržaním sa v spánku pri precitnutí, najmä v noci (pretože cez deň väčšina dojčených detí spáva približne v polhodinových intervaloch). Po pol roku sa spánok detí väčšinou mení a častokrát sa stáva, že sa začnú v noci častejšie precitať. Nemusíte sa báť ponúknuť bábätku v tejto situácii znova dojčenie a nechať ho na prsníku zaspať pri sebe. Toto je spôsob, akým mnohé ženy dokážu v noci zvládať aj časté precitanie. Táto situácia sa týka väčšiny dojčených detí a preto sme pripravili podrobný článok s vysvetleniami a tipmi, týkajúci sa nočného dojčenia:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/nocne-dojcenie/

Túto situáciu nespôsobuje zloženie vášho materského mlieka. Na svoje materské mlieko sa môžete spoľahnúť. Žiadnej inej žene sa netvorí mlieko vhodnejšieho zloženia pre vaše dieťatko, než vám. Pokračujte v dojčení ďalej, dojčenie nijako neobmedzujte. Odporúčame vám stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení a ďalšími ženami a bábätkami na podpornej skupine dojčenia:

https://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

na ktorej získate možnosť zdieľať svoje pocity a skúsenosti a dostanete podporu, povzbudenie a tipy, ako toto jednoduchšie zvládnuť.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok