Myasthenia gravis + pôrod + kojenie

Katarína    29.07.2019, 12:19

Dobrý deň, pred rokom mi bola diagnostikovaná Séronegatívna generalizovaná myasthénia gravis, užívam Mestinon 3x60 mg (3 tabletky denne). Momentálne som v 38tt a o týždeň mám plánovanú (doporučenú) sekciu v spinálnej anestéze kvôli tejto chorobe. Tiež mi neurológom a pôrodníkom bolo odporúčané nasadiť kortikoterapiu pred pôrodom – Prednison 50mg/deň (ja som začala pred týždňom užívať len 20mg/deň, keďže je to vraj odporúčaná bezpečná denná dávka v tehotenstve, podľa môjho pôrodníka). Ďalej po pôrode mi má byť podaná aj liečba Maxi-Kalz 500 mg a Imuran 50 mg. Ďalej odporúčanie neurológa je, aby ihneď po pôrode mi bol podaný i.v. imunoglobulín napr. Privigen v plnej dávke 120 g rozdelené na 5 dní. Chcem sa opýtať, či pri takejto liečbe je možné začať kojiť po pôrode, resp. ak áno, po koľkých dňoch radšej začať s kojením? Predpokladám, že Prednison budem brať po pôrode dlhodobejšie. Ako je to s kojením pri užívaní týchto liekov. Ďakujem za odpoveď. Katka

Milá Katarína,

ako sama píšete, dostávate liečbu už počas tehotenstva, keď je bábätko oveľa citlivejšie. Všetky lieky, o ktorých ste písali, môžete užívať počas dojčenia a dojčiť už od pôrodu. Všetko je to otázka pohľadu na dojčenie a toho, či vnímame dojčenie, ako dôležité. V prípade, že potrebujete liečbu počas tehotenstva, dostanete ju. V prípade, že budete potrebovať liečbu počas dojčenia, často sa matke nesprávne odporučí radšej nedojčiť. Hoci napríklad kortikoidy (Prednison) dostávate teraz v čase, kedy máte s bábätkom spoločný krvný obeh. V čase dojčenia je situácia úplne iná a bábätko vôbec nebude kortikoidy užívať spolu s vami. Dôvodom je, že kortikoidy sa v materskom mlieku nachádzajú v určitom množstve vždy a toto množstvo nie je možné zvýšiť tým, že budete užívať lieky s obsahom kortikoidov (či už vo forme tabletiek, ale aj ak by ste ich potrebovali infúzne). Rovnako je pre vaše bábätko bezpečnejšie, ak by ste dojčili pri užívaní ostatných liekov, ktoré spomínate. Prečítajte si aj tento článok:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Myasthenia gravis + pôrod + kojenie