Bez kakania

Janka    08.09.2019, 17:14

Dobrý deň. Naša 4 mesačná bábika je plne dojčená. Kojim na požiadanie a aj trošku viac (Keď cítim potrebu trošku uľaviť prsiam tak ju priložím), tak papá aj 10x za deň. Priberá v norme ale to minimum 120g týždenne. Problém je v tom že už 18 dní nekakala, je trošku nervózna ale nič horšie ako keď nekakala napr. len 1 deň. Prdíky jej pekne odchádzajú, nemá tvrdé bruško, no občas tlačí a vidím že sa snaží možno aj vykakať, no plienka čistá. Dnes nám dr predpísala preháňadlo a že ak sa nevykaká do nedele a bude mať bolesti treba ísť do nemocnice a riešiť to klystírom. Bola by som veľmi nerada keby to musíme riešiť takto drasticky, ani ten sirup mi nie je veľmi pochuti ale snáď pomôže. Chcem sa opýtať či je to u kojených detí v rámci normy a nemusime stresovať (že by aj po 18 dňoch nemala preplnené črievka) alebo je predsa len potrebné riešiť to klystirom? S kojenim problém nemám, pred pár dňami bola u nás aj laktačná poradkyňa a zhodnotila že je všetko ok. Ďakujem za odpoveď :)

Milá Janka,

prvý krok je uistiť sa, že bábätko dostatočne pije mlieko z prsníka a nevyskytujú sa prekážky, ktoré by mohli spôsobovať nižší príjem materského mlieka.

Výlučne dojčené deti v tomto veku niekedy nemávajú stolicu aj niekoľko dní, či týždňov. Je pochopiteľné, že rodičov takáto situácia môže znepokojiť, ale skutočne toto môže byť normálne a nie je potrebné to riešiť v prípade, že sa bábätko dostatočne výdatne dojčí. Toto nie je situácia na podávanie liekov či dokonca na klystír. Dôležité je, že bábätku odchádzajú vetry a že nie je nespokojné.

Stolica týchto detí nebýva tvrdá, nejde o zápchu, býva tekutá, kašovitá a môže byť objemná.

V tejto situácii sa zdá byť logické pomôcť bábätku vykakať sa, avšak používanie rektálnej rúrky túto situáciu nerieši, naopak, dokáže spôsobiť problémy s kakaním do budúcna. Pokúste sa použitiu rektálnej rúrky vyhnúť, namiesto toho sa sústreďte na to, aby bábätko čo najviac času trávilo počas dňa v kontakte s vami – bruško na bruško, napríklad pri nosení v nosiči alebo šatke, aby čo najmenej plakalo. Uspávajte ho hneď ako sa zdá, že môže byť unavené, trávte veľa času s bábätkom v spoločnosti iných ľudí, kde bude mať dostatok podnetov z okolia a bude menej nervózne a pri pokuse dať bábätko vykakať, ho vezmite na ruky, oprite si jeho chrbátik o váš hrudník a chyťte ho rukami pod kolienkami tak, aby malo kolienka vyššie ako zadoček a dalo sa mu lepšie vykakať.

Túto situáciu nijako nezlepšia lieky, ani probiotiká (probiotíká sú vždy súčasťou samotného materského mlieka) či vaša diéta.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok