Laktacna kriza a odsavanie

Ivana    05.08.2019, 18:22

Dobrý deň. Prosím o radu. Dcérka bude mať 9 týždňov. Posledné 3 týždne máme menej mliečka, preto som posledných 6 dní musela 1x denne podať cca 90 ml Nutrilonu. Dcéra nemá problém s prisatím. Kúpila som si manuál odsávačku, ale nesadla mi. Zvažujem kúpu elektrickej. S tým, že by som po každom dojčení aj keď len po pár kvapkách zvyšné mliečko odsala a v prípade potreby ho podala. Je potrebné alebo pomáha pri tvorbe podľa vás odsávanie, ak dieťa sa síce prisaje, ale keď mliečko tečie pomalšie, začne byť nervózne? Alebo nechať zvyšné mliečko v prsníku? Ďakujem

Milá Ivana,

v tejto situácii je kľúčové urobiť kroky pre zvýšenie príjmu materského mlieka zo strany bábätka a pre zvýšenie tvorby mlieka. Odporúčame vám skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Stretnutie s poradkyňou vám odporúčame najmä preto, že pri riešení problémov s dojčením sa často tradujú rôzne riešenia, ktoré v skutočnosti nepomôžu situáciu zlepšiť. Jedným z nich je odsávať si mlieko po dojčení. Dôvodom, pre ktorý toto neodporúčame je, že spolu s poradkyňou pri dojčení by ste mali urobiť kroky pre zlepšenie prisatia bábätka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka.

Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a ak nasleduje stláčanie prsníka, ktorým sa pomôže bábätku získať všetko dostupné mlieko:

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

a budete vymieňať strany, ak už bábätko nepije ani napriek stláčaniu, potom ste pomohli bábätku získať všetko dostupné mlieko v prsníku. Bábätko pri správnom prisatí dokáže získavať omnoho väčšie množstvá mlieka, než odsávačka. Odsávanie je totiž úplne iný proces a v ničom nie je podobný tomu, ako získava mlieko z prsníka dieťa pri dojčení. Preto ak správne upravíte polohu, prisatie bábätka a budete používať stláčanie prsníka a výmenu prsníkov, bábätko získa všetko dostupné mlieko a nie je potrebné odsávať.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Odsávanie neodporúčame používať aj preto, že následne sa väčšinou toto mlieko bábätku podá fľašou. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Laktacna kriza a odsavanie