Krátke kojenie

Veronika    06.08.2019, 13:31

Dobrý deň, dcérka má 7 týždňov, priberá podľa pediatra veľmi dobre. Je výlučne kojená, avšak kojí sa veľmi krátko, max 5-10 min, potom sa odťahuje. Preto kojenie aj často vyžaduje, niekedy každú hodinu, inokedy častejšie. Cez deň spí max. 3 hodinky, zvyčajne sa však zobudí už po polhodine. Vnoci sa tiež budí každú polhodinu, nakojí sa a potom opäť zaspí. Kojím ju v sede, aj v ľahu, ale na trvaní kojenia to nemení nič. Budem vďačná za Vašu radu. Ďakujem.

Milá Veronika,

situácia, ktorú opisujete, môže byť úplne v poriadku. Rozhodujúce je, či bábätko za ten čas, ktorý sa dojčí, získava dostatok mlieka a ak sa už dojčiť nechce, či je odťahovanie sa od prsníka spojené s nespokojnosťou či plačom. Preto vám odporúčame v tejto situácii skontaktovať sa  s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Toto je kľúčové, pretože v prípade, že bábätko získava dostatok mlieka, je možné, aby sa dojčilo krátko a často, toto mnohé deti v tomto veku robia. Rovnako môže byť veľmi typické, že počas dňa spávajú v polhodinových intervaloch a v noci často potrebujú pomoc rodiča s opätovným zaspatím. Ak bábätko získava dostatok mlieka, odporúčame vám navštíviť podpornú skupinu dojčenia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

pretože v nej budete mať možnosť porozprávať sa o tom, čo prežívate s inými ženami, budete mať možnosť získať rôzne tipy a skúsenosti a najmä podporu a povzbudenie. Rôzne tipy a užitočné vysvetlenia nájdete aj v týchto článkoch:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/nocne-dojcenie/

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/spanok/

a prečítajte si aj túto odpoveď z našej poradne:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=5954

Poradkyňu pri dojčení vám odporúčame kontaktovať aj preto, že ak by skutočne bábätko nezískavalo dostatok mlieka (a z vašej otázky to nie je možné vylúčiť a to napriek tomu, že bábätko dobre priberá), potom by vám poradkyňa pri dojčení na mieste ukázala, ako toto zmeniť a ako zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Spoločne s poradkyňou pri dojčení by bolo potrebné potom urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Krátke kojenie