Antibiotika a probiotika

Lubica    07.08.2019, 21:04

Dobrý deň, chcela by som sa opytat, dnes mi lekárka dala na 10 dni antibiotika Zinnat 500 užívať každých 12 hodín. Dcérku pritom stále dojčím (13mesiacov) I keď nekoji sa už až tak často, cez deň párkrát ale to mám pocit že nič neťahá a potom v noci sa dosť často lebo jej idu zúbky. Po 10 dňoch si chcem dať probiotikovu kúru 30 dňovú ale chcela som sa opytat či pripadne už aj teraz nemám davat dcérke probiotiká radšej? Buď priamo alebo či si mám davat nejaké ja a aby ich dostala v mliecku? Dakujem vopred veľmi pekne Lubica

Milá Ľubica,

nemusíte sa obávať, materské mlieko vždy obsahuje probiotiká ako aj mnohé ďalšie látky, ktoré nielenže pomáhajú pri obnove črevnej flóry, ale aj sliznice čreva. Navyše to, že užívate antibiotiká, neznamená nič pre mikroflóru vašej dcérky, pretože tá neužíva lieky spolu s vami, do materského mlieka sa budú dostávať stopové, zanedbateľné množstvá liečiva, ktoré nemajú akým spôsobom bábätko ovplyvniť, preto táto situácia nie je dôvodom na podávanie probiotík dieťaťu, nehovoriac o tom, že ani keby antibiotiká užívalo samotné dieťa, tak ak je dojčené, nepotrebuje probiotiká, pretože ich dostáva priamo v materskom mlieku.

Rovnako počas dojčenia môžete užívať probiotiká, toto nepredstavuje pre dojčenie žiaden problém a to ani v prípade, že by vaše bábätko bolo dojčené častejšie (čo by pri ročnom dieťatku mohlo byť úplne v poriadku a normálne).Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Antibiotika a probiotika