Bolestivé bradavky

Lucie    12.08.2019, 17:44

Dobrý den, malému je 16 dní. Po porodu se hned přisál. Kojím na požádání, ze začátku i několikrát za hodinu, nyní každou hodinu i déle. Mléka mám dostatek,někdy malý nestačí ani pít a bez prsních vložek bych nemohla fungovat. Mám ale problém s tím, že ze začátku mě hrozně bolí, když se malý přisává. Drtí mi bradavku dásněmi. Bolest trvá 3-5sekundy a pak je to už lepší. Horší je, když se kvůli tomu že teče hodně mléka odtrhne, protože nestačí sát a musí se znova přisát, to mě zasáhne opět velká bolest. Během jednoho kojení se tak stane klidně i 5x. Kojím v sedě a v leže a obojí bolí stejně. Bradavky mám hezky vystouplé. Pokud vezme do pusy jenom bradavku, což je špatně, protože se snaží, cumlá ji, ale nic neteče. Pak vezme do pusy celou bradavku i s dvorcem, ale stiskne tak pevně, že mi dásněmi drtí bradavku. Každopádně v této poloze pak pokračuje protože teče hodně mléka. Proto si myslím, že technika je správná. Ráda bych pokračovala v kojení, ale nedokážu si představit, že mě bolest bude provázet celý rok. Můžete mi nějak poradit? Děkuji mnohokrát.

Milá Lucie,

príčinou takejto bolesti a aj toho, že bábätko nevie zvládať väčší tok mlieka, najčastejšie býva nesprávne prisatie a aj preto je potrebné v prvom rade stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo takom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Bolesť bradaviek dokáže byť jedna z najhorších bolestí, aké existujú. Je pravdepodobné, že aj keby ste nevyhľadali pomoc, takúto bolesť nebudete pociťovať rok. Ale existuje úľava a pomoc a môžete ju získať pomerne rýchlo. Okrem toho, ak potrebujte pomôcť pri tom, aby ste sa vôbec odvážili bábätko prisať, môžete si po celý deň dať nejaký liek od bolesti - ibuprofen či nejaký podobný liek, presne podľa dávkovania pre dospelých. Toto síce bolesť nevylieči, ale pomôže vám, aby sa dojčenie stalo znesiteľným, a dá vám to čas, aby ste mohli podniknúť ďalšie potrebné kroky.

A potrebujete cielenú liečbu, pre ktorú je dôležité, aby ste začali používať postupy, ktoré vám pomôžu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/boli-to/

Okrem toho je dôležité s poradkyňou urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a tiež to, či bábätko dokáže regulovať tok mlieka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Bolestivé bradavky