Porucha prijimu potravy a dojcenie

Zuzana    12.08.2019, 18:01

Dobry den, kamaratka plne dojci svojho skoro trojmesacneho syna, no uz od puberty ma problemy s prijmom potravy. Vtedy to bola mentalna anorexia, na vysokej skole to preslo do mentalnej bulimie. Ti, co o jej stavoch prejedania sa a vracania vedia, jej radia ukoncit dojcenie, aby neublizila sebe a aj malemu. Aky mate na to nazor Vy, ako odbornici ?Chlapcek rastie, pribera, len mava vodnatu stolicu, casto hlienovitu (bez krvi).

Milá Zuzana,

dojčiace matky môžu byť choré a ako všetci ostatní ľudia si zaslúžia potrebnú liečbu. Kamarátka môže počas dojčenia dostávať plnohodnotnú psychiatrickú liečbu, od potrebných liekov, po iné techniky, ktoré by jej mohli pomôcť. Toto z hľadiska dojčenia nepredstavuje žiaden problém. Dojčenie môže byť jednou z oblastí, ktorá môže pomôcť žene s takouto diagnózou, mať svoj cieľ, mať dôvod, prečo sa snažiť liečiť. Dojčenie je dôležité pre jej vzťah s dieťaťom a pre jej psychickú rovnováhu.

Z hľadiska možného dopadu na zloženie mlieka, existujú štúdie, ktoré jasne dokazujú, že aj podvyživeným ženám sa tvorí dostatočne kvalitné materské mlieko. Núdzová náhradná umelá výživa oproti tejto situácii predstavuje zbytočné riziká. Vodnatá a hlienovitá stolica môže byť normálnou formou stolice dojčeného dieťaťa. Pokiaľ ide o bábätko, ktoré popri tom dostatočne priberá a prospieva, samotná stolica nepredstavuje problém. Ak by bábätko nepriberalo alebo sa hnevalo pri dojčení, aj v tejto situácii existujú účinné kroky, ako zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka, ktoré by sme vašej kamarátke odporúčali riešiť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Porucha prijimu potravy a dojcenie