Rýchly tok mlieka

Jana    19.08.2019, 15:44

Dobrý deň. Dvojmesačného syna kŕmim odstriekaným mliekom z fľašky. Začalo to už v pôrodnici - prisal sa pekne, ale keď sa mlieko roztieklo, začal kričať, búchať pästičkami atď. Až ako reakciu na takéto správanie som začala mlieko odsávať. Každopádne občas ho skúsim priložiť, vždy sa prisaje, ale výsledky sú rôzne. Keď si odstriekam priveľa mlieka, hnevá sa kvôli slabému toku. Keď ho priložím na plný prsník, prisaje sa, ale keď začne mlieko striekať, začne plač. Prečítala som si podobné otázky tu v poradni a odpovede na ne, uvádzate, že aj vtedy je to reakcia na znížený tok mlieka (tečie veľa a keď sa prietok zníži - dieťa má problém). Toto môže byť môj prípad, keď dieťa saje už z "prázdneho" prsníka. Keď saje naozaj z plného, mlieko strieka na všetky strany z viacerých kanálikov a asi toto môjmu dieťaťu vadí. Tok mlieka je skutočne rýchly, vidím to keď si mlieko odsávam (ručne), fľaša sa naplní raz dva. Rovnako keď som dieťatu ponúkla fľašu s viac dierkami - rev. Prosím, je na rýchly tok mlieka nejaká obecná rada? ďakujem

Milá Jana,

bábätko potrebuje na reguláciu toku mlieka byť správne prisaté. Preto v tejto situácii vám odporúčame skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Bábätko v tejto situácii môže odmietať prsník preto, že je zvyknuté na pitie z fľaše, pri ktorom mu stačí otvoriť malé ústa a satie z fľaše prebieha iným spôsobom, než pitie z prsníka. Preto túto situáciu odporúčame riešiť spoločne s poradkyňou pri dojčení, aby ste vedeli dostať konkrétne odporúčania podľa toho, čo spoločne uvidíte. Vo všeobecnosti by sme v tejto situácii odporúčali tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Pre dokrmovanie je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) V tejto situácii je kľúčové zvýšenie tvorby mlieka a dokiaľ sa bábätko nezačne prisávať k prsníku, udržiavať tvorbu mlieka odsávaním:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník pravdepodobne už spolu s laktačnou pomôckou priamo na prsníku, to ako konkrétne postupovať, by sa malo odvíjať od toho, čo spoločne vyhodnotíte s poradkyňou pri dojčení. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Rýchly tok mlieka