Roční dítě ze dne na den odmítá kojení

Petra    05.09.2019, 07:44

Do včerejška byl malý kojený často i přes den a náhle od rána se nechce přisát, jen bolestivě kousne. Už je to celý den, čekám, co se bude dít v noci jestli se rozepalý nepřisaje, ale přes denní spánky se to nepodařilo. Bolestí zubů to asi nebude, protože byl přes den normálně vysmátý. Je to bojkot? Nebo mi prostě dal najevo, že už nechce? Nemám ani odsávačku, tak budu horko těžko odstříkávat tak, abych alespoň trochu ulevila prsům. Díky za rady a tipy

Milá Petro,

situácia, keď dieťatko začne takým spôsobom, ako popisujete, odmietať dojčenie, pravdepodobne predstavuje štrajk (bojkot). Od prirodzeného odstavenia, ktoré nastáva omnoho neskôr, sa okrem iného líši aj tým, že dieťatko väčšinou nie je úplne spokojné s tým, že sa nedojčí - cez deň sa môže dieťatko správať relatívne pohodovo, ale v kritických okamihoch (zaspávanie, bolesť pri spadnutí, únava, atď.) môže byť oveľa nespokojnejšie, pretože by dojčenie potrebovalo, ale zároveň ho odmieta.

V tejto situácii je dôležité byť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Pri osobnej konzultácii by ste mohli spoločne vyhodnotiť, ako vyzerala situácia v predchádzajúcich týždňoch a mesiacoch a pokúsiť sa odhaliť príčinu, pre ktorú teraz bábätko dojčenie odmieta. Dobrá tvorba mlieka sa nestratí zo dňa na deň. Najčastejšie ide o kombináciu faktorov, ktoré v minulosti spôsobovali postupné pomalé znižovanie tvorby mlieka a niečo, čo sa stalo v posledných dňoch, mohlo byť poslednou kvapkou, po ktorej pohár pretiekol. Prečítajte si zatiaľ tento článok, možno v ňom nájdete niektoré faktory, ktoré budete vedieť identifikovať pre svoju situáciu:

http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

Skontaktujte sa preto s poradkyňou pri dojčení, aby ste mohli odhaliť prípadné príčiny vzniku tejto situácie a medzičasom spoločne s poradkyňou môžete začať robiť kroky, ktoré pomôžu, aby sa dieťatko k dojčeniu vrátilo:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/strajk/

Odporúčame vám použiť postupy uvedené v materiály o štrajku a je možné, že sa opäť všetko vráti do pôvodných koľají a dieťatko sa začne znovu dojčiť. Najkľúčovejšie v tomto bode je udržanie tvorby mlieka odstriekavaním (čím predídete aj preplneným prsníkom a hrčkám) - odstriekané mlieko môžete dieťatku dávať do jedla či do hrnčeka na pitie. Vylúčte dôvody, pre ktoré sa mohla tvorba mlieka znížiť (príliš rýchle zavádzanie veľkého množstva príkrmov, ktoré znížilo tvorbu mlieka, používanie fľašky, cumlíka a pod.). Tekutiny dieťatku dávajte z obyčajného pohárika (bez náustkov a pod. - pohárik s náustkom je len iný typ fľaše). Používanie fľaše nie je potrebné a spôsobuje problémy s dojčením a to aj ak sa fľaša začne používať pri staršom dieťati.

Okrem toho využívajte kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude bábätko rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie. Ak udržíte tvorbu mlieka, máte šancu, že po pár dňoch sa dieťatko bude opäť dojčiť tak ako predtým. Momentálne sa nemusíte obávať, že by mu z hľadiska výživy niečo chýbalo, obzvlášť, ak sa k dojčeniu vráti.

To, ako sa to udeje, je veľmi individuálne, v tomto veku nie je nejaká jednoznačná spoľahlivá metóda, ako docieliť prisatie, ale skúste využiť tieto veci:

- prítomnosť mladšieho súrodenca ako príklad

- trpezlivosť a humor

- čas, keď sa dieťatko zobúdza, zaspáva, spí veľmi ľahkým spánkom

- čas, keď má dobrú náladu a ochotu skúšať

- rozprávanie rozprávok, ukazovanie dojčiacich sa zvieratiek, detí, bábätiek – skúste napr. navštíviť podpornú skupinu dojčiacich matiek: http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

- dojčenie ponúkajte, ale nevnucujte

- využite neobvyklé situácie ako napríklad spoločné kúpanie

- nevzdávajte to po prvých pár razoch, chce to veľa času

- využite poznanie svojho dieťatka na to, čo by mu mohlo najviac pomôcť na to, aby sa prisalo

Máme skúsenosti s mnohými matkami, ktoré takúto situáciu zažili a prekonali, naposledy nás napríklad povzbudila táto reakcia na naše poradenstvo:

www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=8048Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Roční dítě ze dne na den odmítá kojení