Rychly pomaly tok mlieka

Slavka    12.09.2019, 10:05

Ako sa da zistiť tok mlieka? Ci mam rychly ci pomaly? Boli ohladom toho nejake štúdie alebo to je len povera?

Milá Slávka,

na túto otázku existuje jednoduchá odpoveď: stačí pozorovať bábätko na prsníku. Kľúčom k tomu, aby bábätko na prsníku pilo a vedelo regulovať tok mlieka, je správne prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka, pri správnom prisatí bábätko dokáže regulovať tok mlieka. Teda, ak je tok mlieka rýchly, riešením tejto situácie je správne prisatie.

Pozrite si tiež fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Ak upravíte prisatie bábätka, mali by ste pozorovať jeho reakciu na tok mlieka v podobe pitia. Keď dieťa pije mlieko, má: doširoka otvorené ústa, urobí pauzu v brade a potom zatvorí ústa. To, že má prsník v ústach a robí sacie pohyby neznamená, že naozaj pije mlieko. Keď dieťa saje, ale nepije mlieko, jeho brada sa hýbe rýchlo, pričom nerobí pauzu v rytme – to znamená: snažím sa dostať mlieko von, ale nejde to. Ak by ste si to radi sami vyskúšali, sledujte, ako vám pri plnení úst tekutinou brada klesne a zostane poklesnutá. Keď prehltnete, brada sa akoby na chvíľu zastaví a potom sa vráti naspäť hore. Táto pauza, viditeľná aj na brade dieťaťa pri dojčení, znamená, že má ústa plné mlieka. Čím dlhšia je pauza, tým viac sa dieťa napilo. Porovnajte pitie svojho bábätka s našimi inštruktážnymi videami:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Spomalenie toku mlieka je teda možné pozorovať na správaní bábätka. Maličkí novorodenci pri spomalení toku mlieka často zaspia na prsníku skôr, než sa stihnú dostatočne napiť. Riešením je upraviť prisatie a polohu bábätka a sledovať pitie. Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Staršie bábätká sa typicky pri spomalení toku mlieka hnevajú tak, ako popisujú matky v úvode tohto článku, ktorý súčasne ponúka návod na riešenie tejto situácie:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

Odporúčame vám stretnúť sa osobne s poradkyňou pri dojčení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašej otázke neuvádzate žiadne detaily toho, akú situáciu riešite a čo presne vás trápi a pravdepodobne najjednoduchším riešením by bolo pozorovať dojčenie vášho bábätka spoločne s poradkyňou pri dojčení na osobnom stretnutí. Poradkyňa pri dojčení vás naučí ako rozlíšiť pitie bábätka a ako vyhodnotiť správanie bábätka pri dojčení. Na základe toho, čo vypozorujete spoločne s poradkyňou pri dojčení, budete môcť vypracovať plán, ako ďalej postupovať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Rychly pomaly tok mlieka