Odmietanie jedného prsníka

Lucia    12.09.2019, 10:13

Dobrý deň, mám 3 mesačného synčeka, je od narodenia výlučne dojčený, nepoužívame ani cumlík no asi posledný týždeň mi odmieta piť z ľavého prsníka. Akonáhla sa prisaje, spraví jeden-dva hlty a hneď sa odtiahne. Niekedy si dá len bradavku do úst, nezačne ani sať a už sa odtiahne. V prsníku určite nemám menej mlieka, nakoľko po jeho prisatí mi z neho doslova strieka. Môže byť problém práve v tom, že mu ide do úst veľa mlieka naraz a nevie si s ním poradiť? Ďakujem za odpoveď.

Milá Lucia,

v tejto situácii vám odporúčame sa skontaktovať s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Pretože hoci je možné aj dlhodobé dojčenie z jedného prsníka, oplatí sa podniknúť kroky, aby sa dieťa dojčilo z oboch prsníkov. Matky totiž vždy väčšinou mávajú odlišné množstvo mlieka v jednom a v druhom prsníku, pričom niekedy je tento rozdiel nepozorovateľný a niekedy je viac zjavný. Ak máte podozrenie, že v jednom prsníku sa vám tvorí viac mlieka, je o to dôležitejšie pracovať na tom, aby bábätko získavalo dostatok mlieka z menšieho prsníka a aby pri dojčení z väčšieho prsníka rovnomerne vyprázdňovalo celý prsník (pretože toto je prevencia zablokovaných mliekovodov alebo zápalu prsníka). Bábätko totiž môže začať menší prsník časom odmietať. Dôvody sú vo svojej podstate tie isté, ako keď dieťa začne odmietať dojčenie úplne – deti reagujú na tok mlieka. Dieťa môže začať odmietať jednu stranu s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že sa v danom prsníku tvorí menej mlieka a tok mlieka z neho je pomalý. Táto teória je pravdepodobná aj vo vašej situácii a to napriek tomu, že po tom, čo sa bábätko odsaje, vidíte, že z prsníka strieka mlieko. Táto paradoxná situácia má svoje vysvetlenie, najjednoduchšie by však bolo, keby ste si toto vysvetlili s poradkyňou pri dojčení osobne pri pozorovaní dojčenia. Keby vás poradkyňa pri dojčení naučila rozlíšiť pitie bábätka, pravdepodobne by ste videli, že bábätko po prisatí začne piť a potom sa tok mlieka spomalí – prestanete pozorovať pitie. Mnohým bábätkám stačí 1 – 2 satia bez pitia a okamžite sa prsníka púšťajú, často sú pri tom nespokojné, plačú, prehýbajú sa do luku. Často v tejto situácii kašlú a dusia sa a aj toto sa zdá byť príznakom, že reagujú práve naopak na silný tok mlieka. Z našich skúseností to tak nie je a je to príznak spomalenia toku mlieka. Pri pozorovaní dojčenia je toto možné jednoznačne odpozorovať. Striekajúce mlieko z prsníka je iste mätúce, ale ak pozorujeme pitie a najskôr bábätko pilo a potom vidíme satie bez pitia, je zrejmé, že tok mlieka, ktorý pozorujeme po jeho odtiahnutý, je nižší, teda, že mlieko síce strieka, ale pred tým pravdepodobne striekalo intenzívnejšie.

 Jednou z príčin, prečo sa v prsníku začne tvoriť menej mlieka, môže byť napríklad aj skutočnosť, že bábätká na ňom menej pijú a toto sa dá korigovať správnym prisatím a stláčaním prsníka pri dojčení. Vo vašej situácii bude teda správne prisatie kľúčové pre to, aby menší prsník bol pre bábätko zdrojom dostatočne výdatného toku mlieka.

Preto bude spoločne s poradkyňou dôležité naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odmietanie jedného prsníka