Dojčenie u dieťaťa 1,5 ročného a Biseptol

Lucia    13.09.2019, 21:46

Dobrý deň, obraciam sa na vás so zmiešanými pocitmi o mojej všeobecnej lekárke. Keď som brala atb naposledy, pred cca4 mesiacmi povedala mi, že mi “treba otrieskať hlavu o stenu” za to, že stále dojčím. Teraz som bola na vyšetrení kvôli zväčšenej uzline a vraj mi vyšla “nejaká” baktéria tak mi pošlú recept do lekárne. Vzápätí mi sestrička volala naspäť nahnevaná aj s Dr v pozadí, že prečo ešte dojčím. Malý ma rok a pol. Vraj buď hneď prestanem kojiť, inak mi Biseptol nedá. Na otázku o akú baktériu ide, odpovedá: Ja to viem, no nepoviem. Rozhodnite sa. Odpovedala som, že prečo mi nepovie? Vraj, že môže, ale neurobí to. S výsmechom v hlase. Hovorím jej, že Biseptol budem brať na vlastné riziko, ona, že to poisťovňa nedovolí (??!). Je mi jasné, že toto je strop, ja som ku nej vždy vľúdna a chápavá, no toto už nedám. Prosím vás, čo mám teda robiť? Určite ju zmením, len to chvíľu trvá a lieky asi potrebujem. Ďakujem.

Milá Lucia,

pri týchto antibiotikách platí, že pre vás, aj vaše dieťatko je dôležité pokračovať v dojčení. Pri užívaní Biseptolu môžete dojčiť bez obmedzení. Nehovoriac o tom, že Biseptol sa predpisuje aj deťom.

Dojčenie je aj pre 1,5-ročné dieťa naďalej mimoriadne dôležité, problém v našej spoločnosti je, že sa často zabúda, že to tak je a dojčenie má len slovnú podporu a aj to len v prípade úplne malých bábätiek a ak sa s dojčením nič nedeje. 

Máte nárok na informácie o svojom zdravotnom stave, máte právo vedieť, o akú baktériu ide. A máte právo na potrebnú liečbu. Skúste si informáciu o svojom stave a o výsledkoch testov nechať napísať lekárkou písomne, rovnako ako aj ňou navrhovanú liečbu.

Preštudujte si napríklad tieto články a informácie:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhodobe-dojcenie/

Lieky sú relatívne dobre preskúmaná záležitosť, je známa farmakokinetika liekov, často sú známe štúdie a prípadové štúdie o dojčiacich matkách, ktoré lieky užívali. Existujú knihy, ktoré každý jeden liek popisujú na mnohých stranách a kategorizujú ich z hľadiska dojčenia a bezpečnosti pri dojčení. Keď odpovedáme na otázky o liekoch, každú jednu otázku starostlivo zvažujeme (rovnako tiež akúkoľvek inú otázku). Otázky o liekoch v prípade potreby konzultujeme so svetovými odborníkmi, ktorí sa touto témou zaoberajú desaťročia: Profesor Thomas Hale, profesor Gideon Koren, profesor Jack Newman. Často konzultujeme daný liek minimálne s jedným z týchto odborníkov, niekedy i so všetkými tromi. 
Na získanie odpovede ohľadne dojčenia a liekov, je potrebné pozrieť sa na niekoľko aspektov:
1) Je logické, že ideálny stav je, keď je človek zdravý a nemusí brať lieky.
2) Lieky by mal človek brať len, keď má na to dôvod.
3) Ak má niekto však nejaké ochorenie, potom môže potrebovať liečbu.
4) Nie je správne upierať dojčiacim matkám právo na liečbu len preto, že dojčia.

Ak bude potrebovať lieky, v drvivej väčšine je pravidlo, že je bezpečnejšie pokračovať v dojčení i počas užívania lieku. Prečo? Mnohé lieky sa do materského mlieka nedostávajú, alebo ak sa dostávajú tak len v minimálnych množstvách. 
Inými slovami, len povedať, že nejaký liek sa "vylučuje do materského mlieka", nehovorí nič o tom, koľko sa o tam vylučuje, a väčšinou ide o nesmierne malé množstvá. Takže ak budete dojčiť a zároveň užívať pomerne veľkú väčšinu liekov užívať, tak vaše dieťatko v realite nedostane takmer žiadny liek a zároveň bude dojčené, čo predstavuje mimoriadne dôležitú ochranu pre jeho zdravie do budúcnosti - dojčenie významný faktor dokonca nielen pre zdravie vášho dieťatka alebo aj vášho zdravia. Ak dojčiť nebudete, tak vystavujete svoje dieťa oveľa významnejším rizikám. Takže, ak porovnáte skutočnosť, že budete užívať lieky a zároveň dojčiť, s možnosťou, že nebudete dojčiť a budete užívať lieky, tak vo väčšine prípadov rozhodnutie bez akýchkoľvek pochýb smeruje k dojčeniu popri užívaní liekov. Ak by ste nedojčili, vaše dieťatko stratí možnosť získavať stovky jedinečných látok, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, nehovoriac o mnohých aspektoch dojčenia.

Popri užívaní liekov počas dojčenie nie je potrebné časovať dojčenie v určitom odstupe od užitia lieku ani odsávať a vyhadzovať materské mlieko. Mamička môže pokračovať v dojčení bez obmedzení tak ako obvykle. Toto platí pre drvivú väčšinu liekov.

Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky, a lieky, ktoré deti z dôvodu choroby dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.

Na tieto riziká a fakty sa často zabúda. Dojčiaca matka má právo na potrebnú liečbu. V prípade tohto antibiotika sa do materského mlieka dostávajú stopové, zanedbateľné množstvá. Vaše dieťa teda nebude užívať tieto lieky spolu s vami. Navyše, ak by ono samo bolo choré, dostalo by rovnakú liečbu bez mihnutia oka. Toto celé je otázka pochopenia významu dojčenia. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie u dieťaťa 1,5 ročného a Biseptol