Nedostatok mlieka večer

Júlia    20.09.2019, 13:06

Dobrý deň, Mám 3mesačnú dcérku ktorú som doteraz bezproblémovo dojčila. Mám problém s nedostatkom mlieka po 16tej hodine večer. Je viditeľne že sa malička odtláča a plače pri kojení a pri odsávanie večer odsajem maximálne 40ml no malička je zvyknutá piť 150 ml.... Skúšala som časté prikladanie, bilinky ako senovku, viac piť vodu, sunar pre matky čo koja no nič nepomaha. Mlieko sa mi vytvorí až keď si ľahnem spat večer a z toho potom čerpám skoro cely deň. Chcem sa spýtať či mám začať dávať večer umelé mlieko alebo existuje ina alternatíva aby nebola pred nočným spaním hladná. Ďakujem

Milá Júlia,

správanie bábätka, ktoré popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Táto situácia typicky začína byť viditeľná najskôr večer, naopak v noci býva väčšinou spočiatku dojčenie ešte úplne pokojné. Postupne sa zhoršuje dojčenie aj počas dňa a nakoniec aj v noci. Typický čas, kedy začína byť toto správanie bábätka viditeľné, je 3 mesiace.

V tejto situácii sa dajú urobiť kroky pre to, aby sa to postupne zlepšilo. Zlepšovanie nenastane zo dňa na deň, ale je dôležité začať tieto kroky robiť čo najskôr. Pri jednotlivých krokoch pre zlepšenie situácie je kľúčové byť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál. Pozorne si ho preštudujte a prejdite spoločne s poradkyňou pri dojčení, ktoré kroky začnete používať.

Pitie tekutín tvorbu mlieka neovplyvňuje. Pite toľko vody, koľko potrebujete, aby ste boli dostatočne hydratovaná. Umelé mlieko pre ženy nezvyšuje tvorbu mlieka. Toto je len marketingový ťah. Spoločne s poradkyňou pri dojčení prejdite kroky, ktoré univerzálne pomáhajú zvýšiť tvorbu mlieka pri  veľkej väčšine žien.

Kľúčovým krokom pre zlepšenie dojčenia teraz je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní a že ostane prisaté dlhšie. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nedostatok mlieka večer